• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ursusi

  • Temu pokrenuo URSUS > LIVE LEGEND
  • Datum prvog posta

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ako ga znaš šaltat (imaš iskustva) onda se stvarno ljepo šalta, pa čak i iz 4 u 5tu... Nesmiješ jako gurat, nego s osjećajem a opet brzo ga ubacit. Recimo ja u oranju ili sl. poslovima povučem gas na 1400-1600okr i više ga nediram, samo kvačilo i mjenjač, i naravno nožni gas da se malo podeblja, jer on voli radit na oko 1800-2000okr/min...

Da ja...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,576
Pa velikog iskustva nemam ali iz 4. u 5. mi sasvim dobro šalta u vožnji. Sutra ču se popet u traktor i probat da ne naslonim na lim. Kad budem vozio također ču probat kvačilo>izbacit>pustit kvačilo>gas>kvačilo>ubacit. Da vidim dali če krčat. Također ču probat iči od 1.-5.!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Nebreš traktor šaltat na mjestu i onda reč da nejde u brzinu :!:
U vožnji to treba sve fino ič...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,576
marko hurlimann xa86 kaže:
Nebreš traktor šaltat na mjestu i onda reč da nejde u brzinu :!:
U vožnji to treba sve fino ič...

Pa zar nije ušao u svaku?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ušao je ali nije to namijenjeno da radiš na mjestu...
SI bar pritisnuo kvačilo :?:
 
B

Bobo

Guest
@ Ursus355: Kod onog saltanja sto si opisao, gas je suvisan... Medjugas se dodaje samo kad saltas u nizu brzinu, u visu nema smisla, cak ti moze otezati posao... Inace, to je pravilan nacin saltanja brzina na svakom nesinhroniziranom mjenjacu. Moze se saltati i s jednim pritiskom pedale, jer su to lagani mjenjaci koji se ne zasutavljaju brzo i uljecu jedan zupcanik u drugi bez problema...

@Marko hurlimann: Na mjestu s ugasenim motorom nema veze je li stisnuo kvacilo ili nije... Ako se zupci u mjenjacu potrefe da moze ubaciti u svaku brzinu OK, a ako se ne potrefe, nece mu ni stiskanje kvacila pomoci...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,576
petar kaže:
Ako ga znaš šaltat (imaš iskustva) onda se stvarno ljepo šalta, pa čak i iz 4 u 5tu... Nesmiješ jako gurat, nego s osjećajem a opet brzo ga ubacit. Recimo ja u oranju ili sl. poslovima povučem gas na 1400-1600okr i više ga nediram, samo kvačilo i mjenjač, i naravno nožni gas da se malo podeblja, jer on voli radit na oko 1800-2000okr/min...

Da ja...


Probao sam danas u mjestu, ide lakše, probat ču u vožnji da vidim dali ima razlike!
 
D

dach0

Guest
Evo mog mede saltanje ide koda ima sinhrone :D no problem :D, moze li mi sad netko objsnit kako ide to postavljanje duple vuce, znam da se uzme prednja vuca istavi isto ovao kao sto stoji sada kada nema prednje vuce, osovina se stavi i kardan se pruzi do pogona, al me intersuje na koji nacin se prikljuci kardat na pogon??

hvala unaprijed





 
U

ursusDeda

Guest
Bok svima,novi sam na forumu,vidim po pisanju i iskustvu da ste ok.Imam ursus 355 godinu dana i zadovoljan sam sa njim,zanima me dali netko zna gdije bi nabavio knjigu u kojoj su opisani svi dijelovi i nacin moguceg kvara odnosno popravka ili ako netko zna int.adresu gdije bi to mogao naci. :scratch pozdrav
 
H

highlander

Guest
Da!
I mene zanima gdje se priključuje kadan do prednjeg diferencijala. Štoviše, imam informaciju da je izvod za prednji kardan samo na nekim C360, a na niti jednom C355, što me rastužuje jer ja imam 355. Ležao sam u nedjelju pola sata ispod njega i nemam ideju gdje "otvoriti" kučište i izvući priključak. Kako sam također pročitao, prednji pogon radi samo prema naprijed.U rikverc ne. Inače, prednji se most može uzeti od GMC-Jems-a ili Land Rovera (moja opcija jer imam Range Rovera), zglobovi od TAM-a 5000(dupljaka-prednji most), a po nekim slovenskim izvorima, tamo postoji radiona koja stavlja prednji pogon na IMT 539, 560 C360 i Zetor???
Pitanje: Jel moguće da u mojeg C355 u getribu i hidrauliku ide HYPENOL 90, a ne hidraol ili neko slično ulje. I dajte molim vas nađite mi ili napišite plan podmazivanja (vrste maziva, kontrolni vijci i kontrolne štangice-gdje su?) za C355 ko zna. Ja sam vlasnik tog Ursusa već pola godine a još ne znam što gdje i kako uliti. Ak mi nećete pomoć, iz protesta prodajem Ursusa i kupujem Torpedo ili IMT.
Pozdrav svima.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ma polako, čekaj dok se vidi tema...

Mjerače imaš na motoru (kod filtera goriva, sipaš na onaj veliki čep kod kompresora, ispuštaš na onoj strani kod filtera ulja), ide cca 10l ulja

na ''boš'' pumpi (plosnati šarafciger ide, vijak stoji koso prema dole, možeš ga uhvatit i klještima, ispuštaš s desne strane u dnu, sipaš od vrha, izvadiš mjerač koji ima samo minimum, a maksimum je do vrha mjerača), neznam točno 1-2dcl, motorno ulje

na mjenjaču tamo između nogu imaš vijak ključ 27 ili 32 neznam točno, znaš gdje je nacrtana shema mjenjanja brzina, mislim odmah iznad nje prema motoru.

Ulje još ide u trube, nema mjerača, imaš 2 vijka isto veći ključevi, jedan ti je u dnu, a jedan bočni, nemožeš fulat, i to imaš na oba zadnja kotača.

Ulje ide još i u mehanizam volana, neznam točno koliko i čega..

Podmazivanje preko mazalica: kod kvačenja top linka 2x (gornja i donja), kod skraćivanja desne podizne poluge 2x, kod osovine kočnica (tamo gdje su hid. cilindri, kod akumlatora) x1, s druge strane kod osovine kvačila 1x, vodna pumpa 1x, prednji rukavci 2x s svake strane (kod prednjih točkova), i centralni bolcn (kad legneš ispod prednjeg kraja pogledaj nosače prednjeg mosta i imaš na svakom po 1 mazalicu, znači s prednje strane 1 i s zadnje strane mosta 1x). Mislim da nisam ni jednu zaboravio

Povremeno prekontroliraj vijke zadnjih truba, to poslikaj pa ću ti označit.

ako nije jasno, slikaj traktor i mjesta pa ti označim.

Pročitaj ovu temu ima oko 15-tak stranica dobrog materijala..
ostali-traktori/pocetnica-ursus-335-355-imt-539-533-tema643/

Pozdrav
 
H

highlander

Guest
Petre, hvala ti na instrukcijama. Evo ti slike pa ako možeš označi mjesto i vrstu maziva. Za mast lis2 ne treba jer mazalice vidim.


 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
highlander kaže:
Da!
I mene zanima gdje se priključuje kadan do prednjeg diferencijala. Štoviše, imam informaciju da je izvod za prednji kardan samo na nekim C360, a na niti jednom C355, što me rastužuje jer ja imam 355. Ležao sam u nedjelju pola sata ispod njega i nemam ideju gdje "otvoriti" kučište i izvući priključak. Kako sam također pročitao, prednji pogon radi samo prema naprijed.U rikverc ne. Inače, prednji se most može uzeti od GMC-Jems-a ili Land Rovera (moja opcija jer imam Range Rovera), zglobovi od TAM-a 5000(dupljaka-prednji most), a po nekim slovenskim izvorima, tamo postoji radiona koja stavlja prednji pogon na IMT 539, 560 C360 i Zetor???
Pitanje: Jel moguće da u mojeg C355 u getribu i hidrauliku ide HYPENOL 90, a ne hidraol ili neko slično ulje. I dajte molim vas nađite mi ili napišite plan podmazivanja (vrste maziva, kontrolni vijci i kontrolne štangice-gdje su?) za C355 ko zna. Ja sam vlasnik tog Ursusa već pola godine a još ne znam što gdje i kako uliti. Ak mi nećete pomoć, iz protesta prodajem Ursusa i kupujem Torpedo ili IMT.
Pozdrav svima.
Nemoj se upuštati u to. Ja sam to radil na Štore-u, s originalnim dijelovima i teško je traktor registrirati.
Previše je problema. Izvod pogona bi trebal izvuči ispod mjenjača. Tamo bi trebal biti limeni poklopac sa šarafima. Ako ga nema, trebalo bi izrezati kućište (na borverku). To slobodno zaboravi. Pogledaj na Zetoru sa starim, češkim prednjim mostom x045, x245 serije.
Ako je mehanički, prednji pogon radi u oba smjera.
Most od Landrovera ti je prenježan za traktor.
Ta radiona je imala web stranicu, no više se ne pojavljuje. Neispravan link je obrisan!
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Evo, za ulje u hidrauliku mislim da ide transhidrol..








Još imaš u prostoru iznad boce za zrak a ispod rezervara, tu ima cijevčica na poklopcu za štelanje kvačila u koju se ponekad kapne malo ulja koje pada na druk ležaj da ne zariba.

U zračni filter ide nešto oko 1.8l ulja, a u boš pumpu 0.68l

Ovo na drugoj slici ti je raspored za odmiješat brzine, samo sam zamijenio R-1 (gore-dolje). Stvar je jednostavna, u kojoj ti ostane, vadiš kompletan vijak iz kućišta mjenjača, uzmeš šarafciger i guraš s njim nešto kao zubnu letvu (ako ostane u 2 (drugoj) vadiš ovaj srednji od ta 3 vijka, i guraš letvu prema motoru) istodobno vraćaš ručku mjenjača u taj položaj za 2 i 3 i kad ona uđe to je to, te vraćaš vijak nazad.

Nebi mu škodilo pranje, i da skineš tu bočnu kosu s njega, jer je to smrt i za vozača i za motor, imali mi davno to sranje jednu sezonu... Moraš ići na 2000okr/min 1 ili 2 brzinom, motor nema nikakvog opterećenja a visoka turaža, spora košnja, pa ode ovo pa ono, pa štopa, pa nevidiš kuda si prošo, pa ju izvlači dok naoštriš, sranje živo..
 
H

highlander

Guest
Hvala Petru i hvala ZJ-u na savjetima. Prihvačam ih. Odustajem od prednjeg pogona (kad dođe potreba, kupio bi dupljaka bez kemije). Što se tiće mjenjaća i hidraulika, samo kratko: hidrol ili hipenol?
Još jednom hvala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
highlander kaže:
Hvala Petru i hvala ZJ-u na savjetima. Prihvačam ih. Odustajem od prednjeg pogona (kad dođe potreba, kupio bi dupljaka bez kemije). Što se tiće mjenjaća i hidraulika, samo kratko: hidrol ili hipenol?
Još jednom hvala
U originalu Hipenol. Vjerojatno mu ni Transhidrol nebi škodil, samo nemoj onaj rijetki JD50.
 
R

refo

Guest
problem na usus c335 vodena pumpa

zamolio bi ako neko moze da mi pomogne. vodena pumpa na ursus c335 je nova ali nece da pumpa vodu . kompletan sistem je ociscen i voda kruyi kriz motor i naravno pumpu ali kad upalim motor voda u pumpi miruje
 
M

Mrcina

Guest
Kolega nije baš imao sitne kvarove, 2-3 puta su mjenjali multi power, jednom je zdrobio neku od brzina i otišli suležaji na snopu, ležaji na zadnjim kotačima. Hidraulik je dosta slab, podrhtava pod teškim plugom, nekoliko puta su mjenjali manđetu, nisu skupi popravci, ali treba puno šarafati. Ove jeseni je zaribao motor razloga, još ni dan danas nije mu jasno zašto, a ima oko 6000 rh, 99.g.
Vozio sam ga u rotodrljanju, jako je spor na kardanu, i nema 1000 o/min, i što me začudilo nema sinhroniziran mjenjač...
Al kaže da svejedno je zadovljan s njim, jer koliko para, toliko muzike ;)

Eto toliko, ako se još čega sjetim, napisat ću...

To je normalno na URSUSU ..
Jedan je moj frend uzeo ursusa 160 konjica 97 godina i raspao mu se odmah nakon par dana vratio ga čovjeku od kog ga je kupio...
 

Najnoviji postovi

Na vrh