• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tresači višanja, šljiva i ostalo

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
brijem da tu nema reduktora ni "radilice" ..samo ekcentrično postavljen teret na vrtalo motora ..ili na pomočnu osovinu da ne ubijaš motor

nemam pojma , nisam vidio iznutra ali negdje sam pročitao podatak za frekvenciju trešenja do 20Hz, to bi bilo 1200 okr/min
iz iskustva znam da dobro trese i sa 500 okr i to sa poluperiodom, a ovo bi bio puni val
a opet ti kažeš ekscentar na osovini, ti bi gadno ubijalo ležajeve i osovinu,a ovako kako sam ja objasnio mislim da nebi bilo strašno a tresao bi sam kad uhvati nešto tvrdo:oops:
pomoćna osovina obavezno, jeftinija je od hidromotora
muči me taj tvoj ekscentrično postavljen teret, zar on nebi tresao na sve četiri strane(kao vubracijska brusilica), a ovo moje zbog klipnjače bi treslo samo naprijed-nazad
a uostalom kod štila je štos u onoj busi naprijed(radilica) i nevjerujem da je tamo nekakav teg

Imam ja na cd-u snimak jednog tresača koji je na istom principu kao što je ilegalac zamislio samo te vibracije pravi hidraulika, nije komplikovan za napraviti a može ga vući ferga jer netreba neka snaga za njegovo opsluživanje, prebacicu taj snimak sa cd-a na you tube pa ću okačiti da vidite mašinu.

to majstore, čekamo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nemam pojma , nisam vidio iznutra ali negdje sam pročitao podatak za frekvenciju trešenja do 20Hz, to bi bilo 1200 okr/min
iz iskustva znam da dobro trese i sa 500 okr i to sa poluperiodom, a ovo bi bio puni val
a opet ti kažeš ekscentar na osovini, ti bi gadno ubijalo ležajeve i osovinu,a ovako kako sam ja objasnio mislim da nebi bilo strašno a tresao bi sam kad uhvati nešto tvrdo:oops:
pomoćna osovina obavezno, jeftinija je od hidromotora
muči me taj tvoj ekscentrično postavljen teret, zar on nebi tresao na sve četiri strane(kao vubracijska brusilica), a ovo moje zbog klipnjače bi treslo samo naprijed-nazad
a uostalom kod štila je štos u onoj busi naprijed(radilica) i nevjerujem da je tamo nekakav teg
Možda da , a moža i ne jer bi treslo samo u smjeru kojem se suprostavlja otpor .
Možda me tvoja skica zanesla prema takvom riješenje ..jer gledajuč tvoji slicu masa motora s reduktorom mora biti veča od mase ruke s hvatačem +otpor drveta da bi treslo drvo a ne motor s reduktorom .
Sad kad sam trezveniji no jutros kontam da bi klip koji pogoni reduktor morao biti unutar ruke .Dakle da sama masa klipa stvara amplitude cijele ruke , reduktora i drva u smjeru oso ruke ?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Možda da , a moža i ne jer bi treslo samo u smjeru kojem se suprostavlja otpor .
Možda me tvoja skica zanesla prema takvom riješenje ..jer gledajuč tvoji slicu masa motora s reduktorom mora biti veča od mase ruke s hvatačem +otpor drveta da bi treslo drvo a ne motor s reduktorom .
Sad kad sam trezveniji no jutros kontam da bi klip koji pogoni reduktor morao biti unutar ruke .Dakle da sama masa klipa stvara amplitude cijele ruke , reduktora i drva u smjeru oso ruke ?

jbg vi zagorci se več trijeznite, a mi se tek zagrijavamo:rolfer:

niski1.jpg

ako dobro shvačam ovo bi bio tresač s ekscentričnim utegom

a ovo u vezi mase stroja sam več pisao, recimo da bude cirka 50kg (stavit betona ako treba), a od toga svega ruka bi bila recimo cca 10kg
fetch_file
 
Posljednje uređivanje:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Imam ja na cd-u snimak jednog tresača koji je na istom principu kao što je ilegalac zamislio samo te vibracije pravi hidraulika, nije komplikovan za napraviti a može ga vući ferga jer netreba neka snaga za njegovo opsluživanje, prebacicu taj snimak sa cd-a na you tube pa ću okačiti da vidite mašinu.

jaaaavvvvvvviiiiii seeeee:mrgreen:
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Pogledaću ceo snimak pa ću javiti ako nešto saznam, jer snimak traje oko sat vremena i ima nekih nebitnih stvari, pa je ovo isecano gde se vidi funkcija, i objašnjen način rada tresača, u svakom slučaju javljam i ubaciću još nešto ako bude zanimljivo. Poz.
 
Z

zupa100

Guest
Kosjerac, viđao sam ja od tebe i bolje "sprave" za trešenje višanja. Za našeg Neška idealno!
 
K

kalconi

Guest
tresac

Da se i ja ukljucim...
Ovo je moj homemade tresac.

http://tinypic.com/r/23k9i0p/6

Resenje je dosta primitivno, ali je kostalo samo 100 eur.
Naime, prepravio sam ubodnu testeru i od nje napravio tresac koji se kaci na motornu kosu.
Potreban mi je najvise jedan minut da otresem stablo. Procenat otresenih plodova 95%.

S obzirom da sam prosle godine prvi put krenuo u pricu sa tresacima, zadovoljan sam kako je sve ispalo.
Sada pravim novi - pneumatski. On ce otkloniti sve nedostatke ovog prethodnog.
A poenta cele price je da i on kosta SAMO 100 eur. :idea:
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,055
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

pozdrav
imam namjeru raditi tresač
zanima me pošto ste sa njima već tresli,sa kojom amplitudom se postiže najbolji efekt otresenosti plodova?
unaprijed hvala:(sweat):
 
K

kalconi

Guest
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

Sto se visanja tice, 25mm.
Najvise 30. Padne 99% plodova, a ne lete okolo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

pozdrav
imam namjeru raditi tresač
zanima me pošto ste sa njima već tresli,sa kojom amplitudom se postiže najbolji efekt otresenosti plodova?
unaprijed hvala:(sweat):
napravi varijabilno , pa sam nađi optimalnu amplitudu
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,055
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

napravi varijabilno , pa sam nađi optimalnu amplitudu

to sam i mislio,znam da se na gornjoj polugi mijenja visina i tako amplituta,ali me zanima koliko bi bilo optimalno odmaknuti ekscentričnu osovinu od sredine,razmišljao sam nekih 5-7 cm,pa bi amplituda u jednakom omjeru bila 15 cm,ili je to previše?
imam zetora pa frekvencija preko brzina u mjenjaču nije problem
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

ferkvancija je drugo amplituda je drugo ..možda ako je amplituda manja dobiješ isti efekt ako povečaš ferkvenciju .

Ja u tome nemam iskustra ," samo teoriziram " .

Amplituda se povečava odmicanjem centara na ekscentru ..

mjenjanjem visine na gornjoj poluzi se ne mjenja amplituda ..ali je to neki novi sistem ...daj sliku da razjasnimo ?

Amplitudu najlakše promjeniš ako na ploči ekscentra probušiš više rupa različitih udaljenosti od centra .
 

Najnoviji postovi

Na vrh