• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trajnost dizelskog goriva

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
-e sad kad sam ovo proćito ,nešt sam se sjetio ali nisam baš siguran,to je bilo na novojTV ,negdje kod vas na novoj,da je plavac ili loža nisam siguran valja s 2 ili 3 pumpe(mislim ina ,omw ,tifon ili tak nešt) išli na analizu sastava i da je bilo nekih odstupanja sad s čine nisam baš pozorno pratio,ili ina ne vjeruje drugim labaratorijima....

-ali kod nas nisam još nikoga čuo da je imo problema
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Ja mislim i prepostavljam da plavi dizel nije isti na svim benzinskim pumpama...negdje je dobar, negdje je pravo smeče. Možda su loši rezervoari, ili neko sipa vodu, ili jednostavno mora biti tako.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Mješanje goriva i vode nejde skupa probajte to sami napraviti pa čete vidjeti učinak.
Voda se stvara sama u rezervaru (kondenzacija) zato zimi trebaju uvjek rezervari biti puni sa gorivom,jedan mi je meštar koji se bavi sa gorivom rekao da je loža čak i bolja od plavog dizela i da treba staviti malo dvotaktol u gorivo jer je presuho i loše za pumpe po zimi je dobro staviti petroleja ili benzina malo neškodi a ima dobar učinak ,kvaliteta je kak gdje a vidi se velika razlika u gorivu na dosta benzinskih....
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
zašto sipati dvotaktol ,a zatim benzin kakvog to ima učinka??,osim veća količina benzina zbog smrzavanja
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Dvotaktol daje dizelu masnoću za podmazivanje pumpe a gorivo razgradi parafin u loži i plavom dizelu jer ga ima ,znam da mi je i serviser preporučil dodavanje dvotaktola u gorivo jer duže traje pumpa ako se vozi na lošije gorivo..
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Mješanje goriva i vode nejde skupa probajte to sami napraviti pa čete vidjeti učinak.
Voda se stvara sama u rezervaru (kondenzacija) zato zimi trebaju uvjek rezervari biti puni sa gorivom,jedan mi je meštar koji se bavi sa gorivom rekao da je loža čak i bolja od plavog dizela i da treba staviti malo dvotaktol u gorivo jer je presuho i loše za pumpe po zimi je dobro staviti petroleja ili benzina malo neškodi a ima dobar učinak ,kvaliteta je kak gdje a vidi se velika razlika u gorivu na dosta benzinskih....

još sam prije 8 godina bio svjedok kad sam bio kod jednog boš majstora u ivaniću,došao jedan slavonac sa pumpom od nove valtre,odnosno stare 3 godine..pumpa potpuno zacvikala i zaribala i veli majstor za sve je krivi plavi dizel..jednostavno je presuh i nepodmazuje elemente..i meni je rekao serviser da stavljam 2 deci ulja na cjeli rezervar..:rolfer:
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,693
Plavi dizel je smeče od goriva, i treba ga koristiti u roku od par mjeseci dok se frakcije u njemu ne odvajaju. Eurodizel, ako je pravilno skladišten, bi trebao trajati godinama.
Po meni je bolje držati u plastičnim kanistrima od 30L, ne hrđa, ne kondenzira vlagu, ne treba pretočiti, i lakše za manevriranje....

slažem se s tobom, prošle zime na -10 mi se smrznuo u traktoru
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
mi smo imali pred 2 god(kad smo puno radili zemlje) velke probleme z ininim gorivom (plavi dizel) bila je več kasna jesen i mi smo brali kukuruz..promjenili sve filtere za gorivo na kombajnu i traktorima i nasipali to njihovo gorivo..kad smo ga pretankavali iz bačva pa to je išla bjela tekučina kaj mlijeko.. i krenuli mi v bratvu i još je ocu ostalo za pobrati oko 200 klaftir(čhv) i zove me da mu je crkel kombajn kaj dojdem da vidimo kaj je(ja sam bil na drugi zemlji išel sam po prikolicu) i na pol puta crkne i meni traktor.. pogledam kolko je goriva a rezervar skoro pa pun ,odzračim ga i probam ma nit za boga nema opče dima..skinem filter kad ono sve se prijelo za njega i zaštopalo ga..(bilo je nekaj kak bjeli komadiči ljepljivi) stavili smo nove filtere (isto se desilo i na kombajnu) i ispumpali to njihovo "fino"gorivo i natočili drugo.. i cjelu sezonu su radili bez problema a to inino smo skurili v peči i od onda več ne koristimo inino gorivo
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
mi smo imali pred 2 god(kad smo puno radili zemlje) velke probleme z ininim gorivom (plavi dizel) bila je več kasna jesen i mi smo brali kukuruz..promjenili sve filtere za gorivo na kombajnu i traktorima i nasipali to njihovo gorivo..kad smo ga pretankavali iz bačva pa to je išla bjela tekučina kaj mlijeko.. i krenuli mi v bratvu i još je ocu ostalo za pobrati oko 200 klaftir(čhv) i zove me da mu je crkel kombajn kaj dojdem da vidimo kaj je(ja sam bil na drugi zemlji išel sam po prikolicu) i na pol puta crkne i meni traktor.. pogledam kolko je goriva a rezervar skoro pa pun ,odzračim ga i probam ma nit za boga nema opče dima..skinem filter kad ono sve se prijelo za njega i zaštopalo ga..(bilo je nekaj kak bjeli komadiči ljepljivi) stavili smo nove filtere (isto se desilo i na kombajnu) i ispumpali to njihovo "fino"gorivo i natočili drugo.. i cjelu sezonu su radili bez problema a to inino smo skurili v peči i od onda več ne koristimo inino gorivo
Koje pak gorivo koristiš?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Koje pak gorivo koristiš?
po ljeti plavi dizel (na jesen i zimi je kak sam napisal dok ga pretankavaš kaj mlijeko) a po zimi ložak (nije neki problem zbog policije jer je zimi jako malo na cesti) mada svejedno mi nije dosta goriva(na kartici) kaj bi cjelo ljeto radil sa njim-samo zemlje iako torpedo ne troši puno
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
hoćeš reći da je loža bolja od plavca

ne nego plavac(tu kod nas na benzinski )nisu na vrijeme stavljali te neke aditive nutra i traktori su crkavali( radil je na mjestu neko vrijeme i mada si mu ti držal gasa do kraja od je polagano spuštal obrtaje i crkel) a z ložom nismo imali probleme do sada
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Susjed mi nudi staru naftu (pretpostavlja da je d2),koja mu stoji u podrumu već skoro 30 godina....jel bi to bilo pametno uopće stavljati u traktor???
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
I ja sam čul od dosta ljudi kopji se bave sa prijevozom i servisera da je loža bolja a dali je ko če znati....
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Susjed mi nudi staru naftu (pretpostavlja da je d2),koja mu stoji u podrumu već skoro 30 godina....jel bi to bilo pametno uopće stavljati u traktor???

Trebaš sam vidjeti da nema vode od kondenzacije u njoj i kakvog smeča kad se stavlja robna vojna rezerva isto je trajala godinama mislim na JNA...
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ja koristim obadvoje i nisam baš preveč obračal pažnju koje je jače al mi se čini da ipak od lože ima jači šus motor al mislim da malo bolje dimi ..samo je je*ano ak si dosta na cesti pa ajd mu ti onda natoči ložu i zaustave te panduri i onda lijepo dobiš kaznu tak kaj ti se več nebude isplatilo vozit na ložu.ajd oni kojima su polja takoreči pod nosom(kak meni) onda bez brige točiš ložu dok imaš svega 100 m se provozat po selu i na polju si več 8)
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
100% da je loža bolja i jača nego plavi.........

a razlog ili je to tvoje mišljenje
- (pa je nije plavac - eurodiesel plavi /samo ofarban plavom bojom/ ,a loža -ulje za loženje), a ti kažeš loža bolja
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Susjed mi nudi staru naftu (pretpostavlja da je d2),koja mu stoji u podrumu već skoro 30 godina....jel bi to bilo pametno uopće stavljati u traktor???

Uzeću ja ako ti netreba,rus pije sve, šalji broj od susjeda na p.m.
 

Najnoviji postovi

Na vrh