• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štelanje pluga Vogel Noot

Risnik

Član
Tu od
12 Ožu 2023
Poruka
59
Sve sam pokušao. Desnu produžiti i skratiti do min. Jedino nisam probao još produžiti ni skratiti lijevu polugu, ali onda ce mi plug biti poprečno pre koso ( ako produžim lijevu polugu )….

Kad je plug u brazdi mora biti u horizontali. Poluge moraju biti prema tome namještene.
Da se ne ponavljam, sve ja to znam, i u uzdužnoj i poprečnoj. Ali kada je u horizontali, zadnja brazda je plitka odn. prednja je preduboka …..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Poluge traktora su na istoj visini?
Jesu, čak je desna malo viša...
Na ravnom polju, kad je kotač u desnoj brazdi, jel rama pluga, u poprečnoj ravnini, stoji paralelno s tlom, odnosno, jesu li lukovi okomiti na tlo kad plug gledaš iza traktora?
Ako je odgovor ne, riješi najprije nagib kraćenjem desne podizne poluge. Ako je zahvat brazde premali ili preveliki, namjesti ga pomicanjem horizontalne poluge na plugu (one fiksirane šarafima, na kojoj su bolcne za kvačenje pluga).
Teško je sa slike u prvoj poruci reći, ali zahvat mi izgleda premali.
Kad postigneš da su zahvati i poprečni nagib ispravni, tek onda krećeš rihtati treću točku.

Kad podigneš plug do kraja, na koliko cm od tla je lijevi bolcn na plugu? Meni plug izgleda premalo podignut (sudeći po mojim traktorima koji imaju manje kotače).

Ako je hidraulika preosjetljiva, pomakni bolcn na koji kvačiš treću točku za rupu više.
 

Risnik

Član
Tu od
12 Ožu 2023
Poruka
59
Sve sam napravio. Prednja i zadnja brazda su istog zahvata ( spaneri su slobodni ). Lijevi bolcn u dignutom položaju je 80 cm. Da, premalo je podignut . Pomaći bolcn na rupu više ( na traktoru ) ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Da, na traktoru i na vrh pluga.
Na našem negdašnjem plugu sam imal problem s podizanjem zadnje brazde pluga kad je plug u zraku i to sam riješil produljivanjem gornje točke na plugu za 50mm.

Još jedno pitanje: na koliko bara su ti napumpane zadnje gume?

I još jednom te molim: nemoj stalno citirati prethodne poruke.
Svoj odgovor samo napiši na dnu.
 

Risnik

Član
Tu od
12 Ožu 2023
Poruka
59
Sve sam probao, na sve tri na traktoru i na plugu ...

Za ZJ : Jesu sad odgovori ok.

Ajde ovako na traktoru imaš 3 rupe za kačenje toplinka (poteznice kak ju već ko zove ) . Kod traktora koji imaju draft kontrolu Tj osjetljivost na toplinsku . Skroz gornja rupa je za blagu draft kontrolu i plitku obradu od 10 do 15 cm . Srednja rupa vam je najbolja za plug jer je ona namjenjena za obradu sa težim strojevima koji idu u zemlju od 15 do 30 cm (tu bi trebal i najviše dignuti stroj u visinu pri transportu ) . A zadnja donja se koristi kod veoma teskih strojeva .

Zahvat brazdi jednak .kose vuče nema valjda ? Plug nesme iti na nos ili petu . Plug treba biti po uzdužnoj osi u vodoravnom položaju . Da bi to naštelal . To se dela tak da skratiš ili produžiš toplink . Nema tu nikakve mudrosti .
Ako te zeza visina dizanja pluga . Na kojoj ti je rupi dolje na polugama do traktora ili ? (Tu isto možeš dobiti visinu dizanja )
 

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
125
Ako plug nije savija i lemež su isti onda Vi samo nešto krivo štelate. Ne govorim ništa loše ali pitajte susjeda nekog ili poznanika koji zna da proba on jer ovako preko foruma je samo pretakanje mlake vode. Fiški um možda pomogne.
 
  • Like
Reactions: H&S

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Imao sam situaciju da sam kupio plug i nove lemeše i nisam ga nikako mogao dobiti da ide u zemlju i da radi dobro dok ga nisam dao kovaču da sredi lemeše. Od onda radi dobro i dao sam ga tastu i sa 539 ide odlično. Tako da možda au svi savjeti i dobri i sve ok ali je slučajno do lemeša, pričam iz iskustva, ne mora biti tu slučaj takav ali bacam samo bubu u uho. A kako ide oranje sa nekim drugim plugom?
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
Ja kupio plug s losim lemesima...mijenjao ali nisu pasale rupe pa odnio kovacu...slozio nove rupe a spicu na lemesima mi savinuo prema dolje...rekao mi da kako je bila.slozena spica nebi isao u zemlju...samo bi klizio...
Plug ide na koju dobinu hocu bez problema...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
gdje ste pročitali da se Risnik žali da nejde u zemlju?
Štelanje zahvata ( slika )
sad gledam ovu sliku ..ti ovu gredu koja legne u poluge možeš pomakuti natrag po plugu?..to bi trebalo dignuti prvu brazdu

da me ne krenu ispravljati tu se štela zahvat prve i "colaža" pluga , ne vidim da li ima sve te rupe na desnoj strani
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Ajde ovako na traktoru imaš 3 rupe za kačenje toplinka (poteznice kak ju već ko zove ) . Kod traktora koji imaju draft kontrolu Tj osjetljivost na toplinsku . Skroz gornja rupa je za blagu draft kontrolu i plitku obradu od 10 do 15 cm . Srednja rupa vam je najbolja za plug jer je ona namjenjena za obradu sa težim strojevima koji idu u zemlju od 15 do 30 cm (tu bi trebal i najviše dignuti stroj u visinu pri transportu ) . A zadnja donja se koristi kod veoma teskih strojeva .
Je na Zetoru, ali na drugima nije, na primjer na Torpedu ili SDF traktorima.
Koliko vidim po slikama, pant je na vrhu, pa je veća osjetljivot niže ;)
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Šta preporučuješ od raonika ( lemeša), da li uzeti za izmjenjivim špicem i gdje ?
Bilo koji samo da nije domace proizvodnje ili srpske male privrede. Frank, prillinger, kramp, iz Srbije Huđik. Svaki ozbiljniji trgovac surađuje s nekim od njih.
Svakako s izmjenjivim spicem
 

turke

Član
Tu od
8 Pro 2014
Poruka
79
Je na Zetoru, ali na drugima nije, na primjer na Torpedu ili SDF traktorima.
Koliko vidim po slikama, pant je na vrhu, pa je veća osjetljivot niže ;)
Moja greška , nisam gledal slike uopće , sad vidim . Da ovo je gdje je osjet na gornjoj točki . Kod njega je osjet dole . donja rupa za plitku obradu , srednja za dublje oranje , a gornja za transport i za strojeve kojima ne treba regulacija vučne sile i teži strojeve ako ih nosi . Po meni svejedno srednja rupa u radu .
 

Risnik

Član
Tu od
12 Ožu 2023
Poruka
59
"sad gledam ovu sliku ..ti ovu gredu koja legne u poluge možeš pomakuti natrag po plugu?..to bi trebalo dignuti prvu brazdu "
Ta greda služi za zahvat prednje brazde i za odbrazditi ili zabrazditi ( zbog kose vuče ).
Inače, kupio sam nove raonike ( sa izmjenjivim špicem ), pa kad vrijeme dopusti, pa ću probati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh