• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sadnja malina

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Danas sam obišao maline, sa jednog reda se gotovo sva voda povukla i maline tjeraju, nažalost jedan red je još uvjek kompletno pod vodom.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
jel se pojavljuju lastari iz zemlje. trebalo bi da krenu i oni uskoro ili su vec krenuli
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to iz pupova znaci da je se primila. mi obicno kad sadimo isecemo viskove iznad zemlje 10 cm da nevuce stablo bespotrebno snagu. onda brze lastari krenu iz zemlje i vislji budu za sledecu godinu. i najbolje ih odmah iseci jer ces dobiti bolju malinu za sledecu godinu. mi smo preko 25 god radili sa vilametom. kad lastari [ izdanci ] krenu iz zemlje povremeno ih zalivaj ako kise nebude i vestackog djubriva po malo pre zaliva da ih naforsiras i jaci ce biti za zimu. do polovine avgusta i vise nema potrebe.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Rekli su mi kolege sa poljoinfo foruma da pricekam dok narastu do 25 cm i onda izrežem sve do zemlje.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
neki seku odmah neki ne. kako ko hoce. mi smo uvek sekli odmah po sadnji i brze se lastari pojave i budu veci do kraja vegetacije. ali od volje ti.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Polanu sam orezao skoro d zemlje, a vilamet ću probati ovako.
Daj mi reci, danas sam okopavao polanu i vrlo malo ih je krenulo, a te koje su krenule imaju već pozamašne grmove. Sve se bojim da su ostale smrzle... Što ti misliš?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nebi trebalo da su se smrzle. mi smo je uvek u poznu jesen sadili i sve se skoro prime. ova godina je cudna pa sve neravnomerno krece sa vegetacijom. sacekaj jos i nemoj blizu nje okopavati da nepovredis izdanke koji trebaju nici . moguce i od viska vlage da su istrulili . ako se nepomole za mesec dana izdanci tesko da ce sta biti od njih. zato u jesen najbolje posaditi.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
nebi trebalo da su se smrzle. mi smo je uvek u poznu jesen sadili i sve se skoro prime. ova godina je cudna pa sve neravnomerno krece sa vegetacijom. sacekaj jos i nemoj blizu nje okopavati da nepovredis izdanke koji trebaju nici . moguce i od viska vlage da su istrulili . ako se nepomole za mesec dana izdanci tesko da ce sta biti od njih. zato u jesen najbolje posaditi.

Polanu smo sadili u 11 mjesecu, a vilamet prije 6 tjedana i mogu reći da vilamet puno bolje napreduje.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mi smo radili uvek samo vilamet i nikad problema. jednu parcelu sam i u martu jednom zasadio i uvek se primi preko 95%. ali uvek sam tek iskopanu sadnicu odmah presadjivao. najduze dva tri dana odstoje i zatrpanj u nakvasenoj zemlji. bitno je da koren neizgubi vlagu i uvek se prime. e sad ove kise su ti verovatno veliki problem napravile ali to se nemoze resiti. sto se neprimi ponovo dodaj na jesen
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Polana prije okopavanja....

img064in.jpg


...i nakon.

img078re.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
mi smo radili uvek samo vilamet i nikad problema. jednu parcelu sam i u martu jednom zasadio i uvek se primi preko 95%. ali uvek sam tek iskopanu sadnicu odmah presadjivao. najduze dva tri dana odstoje i zatrpanj u nakvasenoj zemlji. bitno je da koren neizgubi vlagu i uvek se prime. e sad ove kise su ti verovatno veliki problem napravile ali to se nemoze resiti. sto se neprimi ponovo dodaj na jesen

Kakva su iskustva sa zatravljivanjem međurednog prostora i korištenjem herbicida?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
od zatravljivanja neces imati neke vajde jer nesmes dozvoliti visoku travu. malina hoce provetrinu a ovako ce se skuvati. znaci moras je cesce kositi. drugo malina ima sirok a plitak koren. trava dosta crpi i vlage i materija tako da je i to minus. ja sam moju uvek plitko frezovao par puta i u prolece okopam i bila je uvek dobra.na herbicide je osetljiva i nisam koristio mada ima nekih sredstava koja se rade pre pocetka vegetacije .okopati redove treba bar jednom u 2 godine zbog poljskih miseva jer cesto se zavlace u redove ,izbuse rupe i seku zile.a frezovanje od 5-8 cm nikako dublje. po meni najbolje resenje.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
dal je propaganda ako mislis na maline nisam siguran. malinjaka stvarno dosta ima svud skoro po srbiji .ali nase muljare rade svasta a proizvodjac uvek najmanje dobije. i uvoze i mesaju sa nasom koliko sam cuo jer kvalitet vilameta nema niko od zemalja u okruzenju zbog samih uslova klime i zemljista koje joj odgovara. ziveo sam u malinarskom kraju gde ga skoro svaka kuca ima bar po malinjak jer se pretezno od toga zivi ili kao dodatni posao.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ma srbi rasturaju bobičasto voće, čitao sam pred par godina da idu sa malina na kupine pa borovnicu (ili obrnuto). Uglavnom imaju zadruge i rasturaju u toj proizvodnji. U Bosni su još prošle godine mislim počeli sadit 30ha brusnice, a ja kod nas nisam mogao dobit ni info o brusnici a kamoli nać nekoga tko ju je posadio... Jednostavno kasnimo za okruženjem...
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Pitanje za one koji znaju.
Pošto mi je nakon poplave u dva reda malina potjeralo nekih 50 sadnica zanima me kako bi reagirale kad bi ih presadio na drugo mjesto?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mozes presaditi ali sa sto vise zemlje sa sadnicom uhvati. asovom polako je iscupaj sa zemljom i ubaci u iskopanu rupu i nagazi zemlju i ponovo sledecu. trebalo bi da uspe sve. j
 

Najnoviji postovi

Na vrh