• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prijenos, mjenjač, hidraulika, upravljanje, kočnice.....

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,984
Ja sam mijenjao ta dva kardana i 8 ležajeva i čahure sa dvije osovine. Otpojio san srednji dio od motora i dignuo u zrak da zadnji dio stoji okomito
Tada sam otpojio srednji dio i ....na stol
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,212
Kad idu lezajevi onda sredina mora na pola, ali samo kardani da se odraditi uz malo mudrolije....😉

Prije cca jedan mjesec (post 163)postavio sam pitanje u vezi zamjene kardana na TV sa što manje rastavljanja. Odgovori su bili tipa smotaj volan ovamo ili onamo i mora ići van.
Jel moguće da na gore opisan način nitko nije mijenjao kardan ili je pao interes za tu temu?
Oprosti....nisam čitao pitanje s razumjevanjem...😪😪😪😪
 

grgin corporation

Novi član
Tu od
7 Ruj 2023
Poruka
22
Pozz, imam vise stvari koje me muce.
Radim kompletnu generalku tv523,
Zapeo sam na mjenjacu.
Prvo, trebam zamjeniti kljuc a nigdje ne nalazim neka uputstva ili video na youtubeu, iskrivljen je onaj klin u koji ide osigurac kod vadenja prvog zubcanika.
Drugi problem, mjenjao sam osovinu tj spojnicko vratilo, i na starom i novom kad stavim lezaj ostaje mi lufta, a u katalogu nigdje nema neka distanca, probam stavit sliku da pojasnim di ima lufta

IMG_4006.jpeg
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Ako nije bilo distance možda i ne treba. Uslikaj staru spojničku da vidimo na početku gdje je ležaj bio onaj u radilici i spojničkoj. Možda taj ležaj drži da ne ide prema radilici. A ovaj što pokaziješ drži uz seger da ne ide u mjenjač. Ravni zubci nemaju aksijalni pritisak na osovinu po osi. Na osnovi ovog starog djeluje dobro poklapanje uzubljenhe zubčanika samo je ležaj otišao odavno.
 

grgin corporation

Novi član
Tu od
7 Ruj 2023
Poruka
22
Napravim sutra sliku, po katalogu je debljina lezaja 16, a meni po racunici ima lufta jos4-5 mm, a kada bi stavio lezaj 20 jel bi imalo smisla da se popuni taj luft ili ipak kako je ima vise smisla
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Ti zavisi od vanjskog kućišta. Neznam kako izgleda stavi sliku i vanjski dijela gdje ide ležaj. Šta drži ležaj da ne ide u unutrasnjost mjenjača. Ako ima seger ilu prelaz -ajnzec onda deblji ležaj gura osovinu vani ili prema lameli.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Izmeri koliko je širina tog vanjskig uležistenja da nije dosta šire za dvoredni ležaj.

Znači nemože ići ležaj nikuda. Alu može osovina prema naprijed u tom ležaju. Međutim kako izgleda da ležaj u radilici drži drugu stranu. Samo tu stavi dobar seger na osovinu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Sutra poslikaj šta ti je jos problem ta poluga zubčynika ja to neznam kako izgleda dok ne vidim, pa ćemo pokušati.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Nevidim dobro šta je unutra. Može biti bolcin-osovinica ili vijak. Koliko vidim da je polomljeno, jel sa obe strane isto tako u unutrašnjosti. Dali se može vidjeti dali ima malo navoja da taj bolcin bude uvrnut i tako stoji.. Pokušaj ozbiljnim izbijačem da izbiješ,
Koja je uloga toga promjera spojnicu ili promjera zubčanik. Stavi šta je bilo okolo na mjestu tog bolcna. Šta je između ta dva zubčanika što još stoje dali se mogu skinuti. Znaš nemam dovoljan pregled svih drugih delova da vidim kako to funkcioniše a onda bi uboili i kako jer montirano.
 

grgin corporation

Novi član
Tu od
7 Ruj 2023
Poruka
22
Sve je bilo dobro dok nisam ja isao izbijat onaj osigurac i odem na kontra stranu pa sam ga ja sam iskrivio, sad se ne mice gore dolje, a neznam kako to mjenjat, jer kako izgleda po shemi to negdje mora van , a izgleda kao da nema di, jedino ako je na vrhu osobine neki cep al neznam kako se to skida
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Sve je bilo dobro dok nisam ja isao izbijat onaj osigurac i odem na kontra stranu pa sam ga ja sam iskrivio, sad se ne mice gore dolje, a neznam kako to mjenjat, jer kako izgleda po shemi to negdje mora van , a izgleda kao da nema di, jedino ako je na vrhu osobine neki cep al neznam kako se to skida
Neznam dali si riješio problem. Hvala kolegi što je postavio link. Kako se vidi moraš izbiti taj bolcin, on je polomljen ili nabijen na jednu stranu. Znači bolcin se izbija a nosi čahuru u koju ulazi viljuška. Drugi bolcin ispod žubčanika pomeranjem bira koji će zubčanik da bude pogonski.
 

Najnoviji postovi

Na vrh