• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoc za buduceg (da li da napisem seljaka da ne uvredim nekog)

budvaa

Novi član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
12
Pozdrav radni i neradni narode .
Imam par pitanja za vas koji se bavite poljoprivredom ali pre toga bar reci o meni da bi bolje shvatili .
Rodjen u Budvi , citav zivot proveo u gradu , jedina veza sa selom mi je ako nekad odem u neko etno selo (i kao dijete kod djeda) .
Znaci znanje prakticno nula , teorestsko polako sticem . Za godinu dvije supruga i ja planiramo da se preselimo na selo . Malo bastovanstvo i psi i macke . ostalo jos istrazujem sta bi moglo doci u obzir . Planiram desetak kunica da drzim u kavezima , (odnosno zamoraca ako uspuje uvoz) .I najzad stizemo do pitanja gdje molim malo vase pomoci .
Koliko po danu kosta uzgoj krave , koju rasu kupiti (po kolicini i kvalitetu mlijeka) kao i sama krava . i isto pitanje za koze stim sto bi uzeo dvije koze i jarca .Procitao sam po netu da je to recimo oko 500din u Srbiju sto bi bilo i do 7evra kod nas a to je cijena koju ni eventualno tele ne moze mi pokriti . Tu moram napomenuti da bi sve morao da kupim od sijena do vitamina . Koliko vremena tj rada bi trebalo za jednu takvu kravu ili dvije koze dnevno .
Drzao bi ih radi mlijeka jer sam na svojim putovanjima po svijetu probao mnogo stvari koje se ovde ne prave pa bi se recimo"igrao"sa tim . Nikakva prodaja nije moguca.
Unaprijed se zahvaljujem i izvinjavam na prilicno nejasnom pitanju ali ..

p.s. ako sam opet promasio forum molim administratora da premjesi gdje treba
 
Posljednje uređivanje:

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Prijatelju,bježi od toga.Budeš se samo naživcirao i namučio sa time,bolje to ostavi,ali ako baš hoćeš to raditi evo moje mišljenje.
ako misliš kupovati hranu tu si već na gubitku,a za 1-2 krave i 5-6 koza ti se traktor i priključci ne isplate kupovati,mlijeko nije na nekoj cijeni (mislim da je 2kn/l).Ako hoćeš dobru mliječnost kod krave i i kod koza treba prava ishrana(silaža,sjenaža,sijeno,smjesa,vitamini...) ti ne možeš pokriti hranu mjesečno ako je kupuješ,a kamoli nešto zaradit.
Zato ti ja kažem bolje bježi od toga i zaposli se(ako možeš naravno) odradiš svoji 8 sati i dobiješ na kraju mjeseca plaću.A ti kad se seljak nemaš niti radno vrijeme niti plaću na kraju mjeseca,jedino što budeš imao a to su grbava leđa... :drink:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Bjezis od osmosatnog radnog vremena u cjelodnevno radno vrijeme bez mogucnosti putovanja i praznika...i jos nemas nista sta ti treba sve bis moro nabavljat bolje ostani di jesi i radi 8 sati i dodes doma sa praznom glavom bez briga, sa zivotinjama je uvijek posla i uvijek imas neke brige...imali smo kunice stalno neki problemi oko njih, sad samo kokoske jednom dnevno dam jest i gotovo ali i to je obaveza...mislim da ti nitko nece preporucit drugacije heh
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
To se tebi ovak sa strane svida ali ovak u praksi ti to bas nije tak
Ako mislis da ti bu na selu " no stress life" onda se varas tu bus tek nazivcanjen kad te sve pocne zezati sa svih strana.
A kaj da ti kazem
Ako imas viska novaca i vremena probaj.[emoji6]
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,765
Al ste isprepadali čovjeka. Otkud znate da mu se neče svidjeti ? Možda ide u penziju a još je mlad ( relativno ) pa želi uživati u prirodi i plodovima svog rada. Napisao je da ništa neće prodavati od svojih proizvoda.
Napisaču šta mislim o tome.
Sve to nemora baš biti tako skupo ako se skompa sa nekim pa mu pomogne pa če i taj tebi pomoči. Sve to uz druženje i zafrkanciju lakše ide. Netreba njemu neka prekvalitetna hrana da mora imati 50 lit mlijeka dnevno. Biče mu dosta i 20 lit dnevno a za to je po meni najbitnije kupiti kvalitetno grlo. Posijati djetelinu, pa malo ispaše i biče dobro. Za krave bih ti preporučio simentalca jer ima i mesa i mlijeka za tebe dovoljno. Uvijek ima puste zemlje pa češ i ti valjda nači nešta za svoje potrebe. Računaj da joj treba dnevno 1 bala sijena ( cca 15-20 kg). Briga i problema sa stokom uvijek ima i biče ali ima ih još večih sa ljudima pogotovo ako su ljubomorni.
Niti sam agronom niti veterinar. Samo kažem šta mislim i želim ti sreču.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Onda je kolega pun novaca,ne zanima ga prodaja..
Bježi od osmosatnog radnog vremena i mjesečne plaće i dolazi na selo biti seljak bez da išta zaradi?
Ne razumijem ja tu politiku,ali ok. I ja ti želim svu sreću sa životom na selu :icon_e_wink: :(handshake):
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
@dado6340 tebi svaka čast na razumjevanju, a ostali mlate praznu slamu. Očito nepoznaju situaciju da je prošlo vrijeme kad se sa sela bježalo u gradove za boljim životom, sada je situacija obrnuta. Osobno sam upoznao muža i ženu koji su se iz Zagreba doselili u Liku kod Otočca, bez struje, asfalta, telefona. Kravica, pas, par kokoši i ljudi žive, naravno u penziji su jer bez primanja bi teško živjeli. Na istom području mladi bračni par s djetetom, u Splitu prodali stan i kupili kuću kod Brinja, jer kako kažu nisu mogli preživjeti u gradu. Stoga kolega Budva ja te podržavam, jer ako imaš volje ništa nije teško, samo ako kupuješ kuću obavezno da uz nju imaš i neku parcelu, livadu,vočnjak,šumu... a u tim planinskim selima je obično tako, da se kupi cijelo imanje, tj. kuća s objektima. Sretno.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Neka čovjek proba,ne vjerujem u život u gradu i radije duram ove sve probleme okružen prljavštinom,mirisom štale,znojem i kliznim radnim vremenom.Kako kaže bhorv ljudi polako kupuju imanja i bježe iz grada,evo kod mene u susjednom selu ima čovjek koji je kako kaže 20 i kusur godina gledao Jelačićevog konja u rep i sada je prije nekoliko godina došao u selo gdje gotovo nema signala za mobitel.Čovjek svakodnevno prevali hrpu kilometara ali mir nalazi u svom novom domu.Zato budvaa samo hrabro:(handshake)::(handshake):
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Već sam rekao i reći ću opet Budva sretno :drink:
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Budvaa,

ako imaš stalne dovoljno velike prihode, onda je to odličan potez. Ulaganje novaca koje prihoduješ na drugi način (npr. mirovina) u vlastito zadovoljstvo i zdravlje.

Ali ako nemaš druge izvore prihoda, vjerojatno ćeš preživjeti, ali na način kao u 19. ili početku 20. stoljeća.

Ti najbolje poznaješ svoju situaciju i odluka je na tebi. Kad bi ja bio na tvojem mjestu, uz stalne sigurne prihode bi se odlučil za koze jer mi se čine manje zahtjevnim od krave, a bez stalnih prihoda bi ipak ostal raditi 8 sati dnevno, a vikende provodil u prirodi, odnosno pokušal bi pronaći nekoga kome bi svaki vikend mogao pomoći u seoskim poslovima. Čisto za bolje zdravlje.

Sretno i javi se kad doneseš odluku.
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
250
Vrlo rijetki su oni koji danas u doba kapitalizma imaju radno vrijeme samo 8h dnevno i slobodne vikende i da jos uz to zarade dovoljno za lagodan zivot.
Pod stresom su svaki dan oni seljaci koji imaju komercijalne farme koji svoje proizvode plasiraju gigantskim preradjivacima.

Ovaj gospodin izgleda da ima namjeru da malo 'uspori' i da pocne zdravije da zivi da zna sta jede itd. stoga ima moju podrsku,samo naprijed.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,295
Budvaš, daj nam prvo kaži matereti, dal ti hoćeš da živiš ko seljak, il da uživaš, jel to su dva različita pojma, pa poslije idemo na diskusiju.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,295
Nemože obadvoje, sigurno, il jare il pare.
Po meni tebi je potreban psiho odmor, a ako imaš finansijsku sigurnost, hvataj se koza i pravac Durmitor, Imam prijatelja, koji je doživio da njegov prijatelj koji je bio otpisan, otišo na Durmitor i posvetio se životu van civilizacije, i danas je živ i zdrav, što je najvažnije.
 

budvaa

Novi član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
12
nazalost iz odredjenih razloga moram se drzati sireg podrucja Budve . Treba mi promjena nacina zivota ne odmor . Odmori su mi vrlo aktivni , sutra putujem z Avganistan i Pakistan . malo da se verem po njihovim planinama .
e takav zivot hocu da promjenim . bez osmosatnog radnog vremena , bez odmora dva puta godisnje . Hocu da odgojam pse i macke (nekad bio vrlo uspesan u tome) , hocu da sam proizvodim hranu (ili bar dio nje) .sa jedne strane mi treba mirniji zivot a sa druge malo vise fizicke aktivnosti , bez stresa kojeg svih ovih godina ima za tridesettri zivota .
Finansisku sigurnost nemam ali nije ni bitno , za zenu i mene bice dovoljno .
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,295
E to je to prijatelju, tu si sam moraš pomoći. Iz mnoje sredine su mnogi tamo bili, i kad se vrate, naučili lako zarađene dolare, sad im je tu teško raditi za dnevnicu, a tamo su zarađivali za sat, i manje.Mnogi su propali.
Moj ti je savjet,mudro uloži novce, samo da imaš materijalnu sigurnost a da ne skidaš sa kamare.
 

budvaa

Novi član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
12
A ne ne nikad nisam radio vani . trideset godina radim jako jako stresan posao i bilo je dosta . Nemam nazalost sigurnost toga tipa ali kazem Vam nije mi ni bitno !!!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kao što sam prije napisal, preživjel buš uz odricanje od nekih blagodati današnjice, a za uzvrat buš dobil nešto neprocijenjivo - zdraviji život.
Dakle ako ste ti i, što nije ništa manje važno, tvoja žena, spremni živjeti na jedan sasvim drugi način uz mnoga odricanja, samo naprijed.
 

budvaa

Novi član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
12
Lagano slazem sta sve treba kupiti .
8 zenki hajkom kunica , plus muzjak
5 koka nosilja
10-ak japanski prepelica
2-4 sanske koze
basta za povrce sa nas dvoje
i naravno psi napuljski mastif i njemacka doga
obzirom da svu hranu cu morati da kupujem bicu zadovoljan sa podnosljivim gubitkom
 

Najnoviji postovi

Na vrh