• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podrivači

  • Temu pokrenuo kikoporto5820
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Ne samo to, već bi se moglo dogoditi da ne da podrivaču u dubinu u nekoj točki ;)
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Vidim vi podrivate na 50cm. Znam dobro je to zbog taban od pluga koji je na cca 30cm. Al zar vas ne brine količina vode i vlage koja će sad otići u dubinu i dalje od biljke...onako se voda zadržavala na tabanu kao na glini, ovako sad ode u te procjene i daleko od korijena biljke...

Javi nam se dogodine s promjenom vode i vlage na tim parcelama

Moje je iskustvo s tako dubokim pokrivanjem na livadama gdje mi stajala boda u proljeće, da ih u jesen podrivacem proces na svakih 2m i voda ne stoji više tamo godinama, nego ode...

E sad to znači da se razina vode spusti u dubinu a to je loše za biljke...
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,564
Upravo suprotno. Povećavaš kapacitet tla za skladištenjem vode koja se onda kapilarno kreće prema gore ili isparava u ovakvoj situaciji a dok je vlažno se spušta u dublje slojeve. Također korjen biljke lakše odlazi u dubinu zbog probijenog tabana pluga.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Gradivo iz Biologije - korijenski sustav biljaka iz osnovne škoke kaže: Korijen ide gdje je hranivo i vlaga, samim time što vlaga ode dublje, i sam korijen ide dublje, razvija se bolje i ima bolju apsorpciju. Gornji sloj do 30 cm je trenutno suh kao pijesak (znam jer sam vadio uzorke), a smanjenje zasićenja tla vodom također pomaže biljci u razvoju.

Fun fact: Pšeničin korijen može doseći dubine od 2 metra ako ima za to pogodne uvjete.

Zato ne bojte se podrivanja, zadnih 5 godina se pokazalo kao doprinos prinosima, i to od 20 - 30%
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,177
Evo i moj podrivač i ovogodišnje podrivanje u voćnjaku.


Radio ga jedan lokalni dečko po mojoj zamisli, mjeri...

2 visine kopcanja, 3 visine radnog tijela, 60/80/100 cm.

Trenutno ga držim na 60 jer ne mogu u glini dublje i kad je na vislje ne mogu na cestu.

Na jednoj parceli gdje je lakša zemlje mogu do 80.

Euro zappa radno tijelo (motika za podrivač), imao je i kuglu dok ju nisam otkinuo. Moram ju vratiti kad se vratim s godišnjeg.


IMG_20220728_194932.jpg IMG_20220728_194026.jpg IMG_20220728_194216.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koji ga to Goldoni vuće (KS, kg)?

Imaš hidraulični toplink i možeš ga bez muke rotirati za određeni kut oko kugli na podiznim rukama, Mislim da bi maksimalnim produljenjem toplinka dobil povoljniji položaj za transport. Ako nejde dosta, napraviti još jedne ušice za toplink bliže podiznim rukama koje bi bile samo za transport. Onda bi ga mogel zarotirat toliko da špica radnog tijela dojde čim bliže traktoru, a udlaljenost od zemlje bi se povečala (bliže nutarnjem crvenom krugu).
Podrivač_transport.jpg
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,177
Znam to. Morao bi napraviti transportni položaj.

Ili sam čak razmišljao na paletu i do voćnjaka paletarom.

A opet. Mislim da je 60 cm sasvim dovoljno. I tako u glini ne mogu dublje.


Goldoni star 3070

70 ks
2 tone

Fali mi težine
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Traktor je s kabinom, i sigurno je barem za kabinu teži od 2t. Imam 3050 bez kabine i prednjim utegima ima 2 t.
Za takav posel bi mu dobro došli još utegi na kotačima.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,977
Danas malo slobodnog vremena pa sam poheftal valjak za podrivač. Još ću između flahi stavit rebra da ih malo ukrutim i pogustim. Širina 2000, promjer 300..🛠️🧑‍🏭
 

Prilozi

  • 20230122_172124.jpg
    20230122_172124.jpg
    60.8 KB · Pregleda: 50
  • 20230122_172139.jpg
    20230122_172139.jpg
    41.1 KB · Pregleda: 49

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Valjak bi trebal iti u spiralu ili u strelicu, jer takav skače (nije okrugli).
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,977
Znam, imal sam to na umu. Al sam dal orezati premale šliceve i nisam ga mogel zakositi bolje..
Zato ću još ova pojačanja povarit, i pošto je u pitanju relativno mali promjer i mala brzina, a velike grude zemlje mislim da bude zadovoljil 💪
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Dovoljno je da ga zamakneš za 1 korak na cijeloj duljini (obično su za dva koraka). Mislim da za toliko ne bi trenbalo biti problem pobrusiti šliceve brusilicom.
Radije to sad napravi nego da se poslije kaješ ;)
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,713
Pogledaj malo te valjke i vidjeti ćeš da su gotovo svi u spiralu. Pravio sam si sam valjak za tanjurače i pomakao za dva ali imam i više utora.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Taj postupak bu nekaj malo suzil valjak jer su flahi zrezani na mjeru. Ako to ne smeta, svakak bi bilo dobro uzeti u ruke fleksu. Ako nema čime svinuti flahe, bi li bilo ok da se malo zarežu kod ploča radi lakšeg svijanja?
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,977
Uh.. Ak ću ga savijati onda gubim na širini kak iwanho kaže i to bude mi problem.
Stavit ću pol cola cijevi još između flahi da smanjim korak. Vjerujem da budem onda dobil na okruglosti.. Štel sam si olakšati, a izgleda da sam si otežal 😅

Evo ima i ovakva ravna izvedba, samo je mali korak i očito funkcionira 💪
 

Prilozi

  • Screenshot_20230122-203512_Facebook.jpg
    Screenshot_20230122-203512_Facebook.jpg
    38.2 KB · Pregleda: 38

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Znam, imal sam to na umu. Al sam dal orezati premale šliceve i nisam ga mogel zakositi bolje..
Zato ću još ova pojačanja povarit, i pošto je u pitanju relativno mali promjer i mala brzina, a velike grude zemlje mislim da bude zadovoljil 💪
Ma sam kupi M8 il 10 rebraste sipke , savini od kraja do kraja preko tih cijevi i eto ti spiralno....
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
1674465528560.png

Dobijes spiralno, mozes ovako zamaknuto za jedno mjesto....
Imas vise gazece povrsine , bolje mrvi jos grude...

Upitna je samo debljina šipki da se ne saviju prema centralnoj osi valjka...

Uglavnom vidim da si ti to od debelog "železa" napravil...moza da ga ja radim, napravio bi ga max promjera koji stane na priključak, jer zemlja lakse okreće valjak većeg oboda nego manjeg...mali se zna štopati i imati efekt ralice..
 

Najnoviji postovi

Na vrh