• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mladi poljoprivrednik

Mata98

Novi član
Tu od
11 Stu 2023
Poruka
1
Pozdrav svima , imam par pitanja oko kojih razbijam glavu već duže vrijeme, pa se nadam da će mi netko ovdje pomoći da riješim te nedoumice. Radi se o tome da je ideja ovakva: posadio bih npr. Lješnjake na nekih 3 hektara za početak i uzeo poticaje za mlade poljoprivrednike( naravno uz poticaje bi proširio proizvodnju na više hektara ). Tada bi mi jedini posao bio moj OPG .Zanima me kako preživjeti to vrijeme do prvog većeg uroda. Pošto se na urod čeka par godina, do tada treba imati također financijskih prihoda i plaćati obveze državi. Da li se od tih poticaja može uplaćivati doprinosi i nekakva plaća ili dal' je bar dozvoljeno raditi još jedan posao ,a dobiti puni iznos poticaja ?

Hvala svima unaprijed na odgovorima ,Lp.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Možeš raditi u nekoj firmi npr. uz O.P.G., ali koliko sam ja upućen po novome, "plaćaš duple doprinose", dakle, poslodavac ti uplaćuje dopinose, ali ih i ti moraš plaćati jer imaš otvoren O.P.G., nema više onoga da ti poslodavac plaća, a ti ne moraš plaćati u O.P.G.u.

Od 3ha lijeske i poticaja si ne budeš u stanju isplaćivati dopinose na razini 12. mjeseci i voditi poslovanje, tako da ti plaća pada u vodu.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,095
Odakle ti to?

Nema plaćanja duplih doprinosa. Nikad bilo niti će ikad biti...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,095
Pa evo žena je do 11.4 imala pg i obrt na sebi, a zaposlena je kod drugog poslodavca i nije ni kune plaćala.


Kolega ima opg i radi u bolnici i na opg na plaća ništa

Kolega ima opg i u mirovini je i na opg ne plaća ništa
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,095
Evo i ministarstvo kaže

PRIJAVA NA OBVEZNO ZDRAVSTVENO OSIGURANJE
Nositelj OPG-a i članovi OPG-a koji obavljaju gospodarsku djelatnost poljoprivrede kao jedino ili glavno zanimanje upisom u Upisnik
OPG-ova su obveznici zdravstvenog osiguranja ako nisu zdravstveno osigurani po osnovi rada, obrta ili su korisnici prava na
mirovinu ili se nalaze na redovitom školovanju (osiguranje po drugoj osnovi).
(Tiskanica -1), u roku 8 dana od dana upisa u Upisnik poljoprivrednika/Upisnik OPG-a


Znači ukoliko si osiguran po drugoj osnovi ne plaćaš doprinose.


Sad jedino ako misliš na paušalni porez ako si prešao onih 10500 eura pa si ušao u pausaliste.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ne znam.
Čovjek ima 5ha lijeske i 15ha ratarstva, ima OPG, žena je nositelj jer je on otvorio d.o.o. na sebe.
Ona radi na farmi i zaposlena je, ali mora plaćati doprinose na O.P.G. Kao nositelj iako je zaposlena...

Rog o rog ili što već. Daj bože da se ne plaća, ja znam iz prve ruke info. Ti znaš isto. Gdje nas to stavlja? Da neko nekog jebe...

Ja kolegi želim da ne plati ni centa, a uzme milione, jer ako mogu oni, možemo i mi!
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,095
Moguće da plaća paušalni porez pa misli da su to doprinosi.


Ako ima promet preko 10500 eura godišnje onda ulazi u rpo.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
A kakvi su to obrtnici ili nosioci OPG ako ne znaju što plaćaju. Za svako plaćanje postoje uplatnice ( ili virmani) na kojima su neki brojevi (šifre i brojevi poziva na broj) bla bla... :cautious:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ako je u sustavu poreza na dohodak i ima oporeziv dohodak mora doplatiti mirovinsko i zdravstveno na ono što mu već firma plaća jer ima uvećan dohodak.Kolega ima opg u sustavu pdv-a i obaveznik je rpo doplaćuje svaki mjesec.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,576
Ja sam zaposlen, imam OPG koji je u paušalnom porezu. Plaćam paušalni porez i plaćam oko 300 eura godišnje doprinosa, ali to je jednokratno.
 

Starešina

Novi član
Premium
Tu od
11 Ožu 2019
Poruka
5
Doprinosi se ne plaćaju dvostruko. Tko je zaposlen ili u mirovini ne plaća doprinose na PG ili OPG. Za sadnju lijeske ili bilo kakvog projekta u poljoprivredi savjetujem pod a) izradu tehnološkog projekta, b) izradu investicijskog programa.
Ove godine nije bilo natječaja za mlade u smislu programa 6.2. Još se naša strategija nije uskladila. Još do prošle godine mladi poljoprivrednici su mogli koristiti do 50.000 € bespovratno u 100 % iznosa. Sad su natječaji usmjereni digitalizaciji i zelenoj tranziciji.
Više informacija: www.staresina.hr
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Doplaćuješ doprinose na drugi dohodak.
Jednako je kao da radiš kod dva poslodavca, na po 4 sata (recimo).
 

Starešina

Novi član
Premium
Tu od
11 Ožu 2019
Poruka
5
Konzultirajte se s knjigovođom. Možda ste osnovali PG ili OPG kao tvrtku. Nazovite me da više saznam ali nema dvojne oporezivosti osim ako to sami ne želite. I ja imam PG od 1 ha voćnjaka i ni lipe nisam plaćao doprinosa jer sam doprinose plaćao preko obrta za konzultantske usluge. Možda ste vi u PDV sustavu pa zamjenjujete terminologiju. To nema veze s doprinosima. 091/517 44 52
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,095
Ljudi puno stvari miješaju. Rpo, Pdv, paušal, doprinosi, paušalni porez.

Sve se to plaća, ali nije sve to isto.

Puno ljudi za paušalni porez kaže doprinosi itd.
 

Starešina

Novi član
Premium
Tu od
11 Ožu 2019
Poruka
5
ZJ, za 4+4 sata imaš puno radno vrijeme i nije nužna doplata. Mi ovdje govorimo o radnom vremenu (podrazumijevajući 8 sati) ili mirovini. Tu su u oba slučaja Zdravstveno i Mirovinsko osiguranje plaćeni pa nije potrebno dodatno plaćati za rad na OPG ali kao što rekoh potrebno je vidjeti kako je OPG organizirano. Mogu a vjerojatno i postoje neki extremi ili izuzeci. Zato sam i dao svoje podatke jer može biti različitih slučajeva. Prvi korak bi trebao biti knjigovođa. Ja mogu dati upute ako znam konkretan problem ali ovo što sam napisao stoji 100 %.
 

Starešina

Novi član
Premium
Tu od
11 Ožu 2019
Poruka
5
@zoran89 dobro kaže da ljudi često porez na dohodak ili dobit (ovisno o vrsti OPG) smatraju doprinosom. To nije točno. Doprinosi su mirovinsko, zdravstveno + eventualno dopunsko, razna vodoprivredna, za zapošljavanje...Dopunsko zdravstveno nije teret, to se plaća iz čarape (neto dohotka). Osiguranje objekata i strojeva su posebna stvar, usjeva i stoke također a i to su nužni izdaci (nekad i korisni) ali to nisu doprinosi.
Dakle postoje doprinosi i ostali troškovi, zato sam i rekao da se konzultirate 1. s knjigovođom.
Ovo što sam nabrojao pod doprinose ne morate plaćati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh