• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lonicera caerulea (Haskap)

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
Sa ovime se u potpunosti slažem..
A šta bi rekli, mogu se slikat ako im npr ti i ja uletimo sa nižom cijenom. jednostavna logika.. Nikom nije to u cilju , ali tako je to..
Bit je čim se više ljudi udruži na cim većoj razini lakše će se balansirat cijena, da ne krene prodavanje po mizerij.

Ja se slažem da je pametno da si međusobno čuvamo leđa, kakve koristi od toga da jedan drugom potkopavamo cijenu. Osim toga ranije smo već govorili o tome da svatko pojedinačno nije interesantan velikim otkupljivačima, Ne mora biti formalna zadruga ili udruga, ali barem da se dogovorimo da zajedno čuvamo cijenu proizvoda. Inače ovo su bile cijene između 2010 i 2012 http://www.lovehoneyberry.com/price-of-honeyberries/ treba malo vidjeti kako je sad stanje sa cijenama
 

plavaboba

Novi član
Tu od
9 Ožu 2017
Poruka
9
Non-organic za cca pola kg (unca) se dakle cijena kreće od 30kn za najlošiju neorganski uzgojeni haskap do 130kn za premium. Što znači da je 1kg minimalna cijena 60kn pa do 260kn za non organic premium. Organic premium kvaliteta za 1kg dakle premašuje 260kn... Pa sad tko želi prodati po 40kn kg taj nema pojma kaj dela.
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Non-organic za cca pola kg (unca) se dakle cijena kreće od 30kn za najlošiju neorganski uzgojeni haskap do 130kn za premium. Što znači da je 1kg minimalna cijena 60kn pa do 260kn za non organic premium. Organic premium kvaliteta za 1kg dakle premašuje 260kn... Pa sad tko želi prodati po 40kn kg taj nema pojma kaj dela.

Tko želi prodati po 40 taj još nije ručno brao haskap. :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Non-organic za cca pola kg (unca) se dakle cijena kreće od 30kn za najlošiju neorganski uzgojeni haskap do 130kn za premium. Što znači da je 1kg minimalna cijena 60kn pa do 260kn za non organic premium. Organic premium kvaliteta za 1kg dakle premašuje 260kn... Pa sad tko želi prodati po 40kn kg taj nema pojma kaj dela.


Ti gledaš maloprodajnu cijenu i to još kalibriranu. Volio bih te vidjet da prodaš koju tonu na malo i k tome ne znam kako bi ju kalibrirao.
Još da dodam da ne znaš što je unca.
 

plavaboba

Novi član
Tu od
9 Ožu 2017
Poruka
9
Ne znam ništa, točno. Nije unca nego funta, zabunih se. Zanima me zašto Hrvati jeftino prodaju sve svoje stečeno mukom u ovakvim uvjetima, pa ako Vi znate uzrok tome molio bih pojašnjenje. Bavite li se Vi uzgojem haskapa? Svjetske cijene haskapa, pogotovo u Japanu su enormno visoke. LP

p.s. Evo i dokaza o enormnim cijenama haskapa - u Japanu 1kg haskapa izađe 6000 japanskih jena što je 49€ ...
Japanski webshop haskap
LP
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nemam haskap, imam jedno drugo bobičasto voće koje je još teže za brat od haskapa. Na malo prodajem po 80kn/kg, ekološki uzgoj. Mislim da bi mogao prodavat i po 100kn/kg ali mi odgovara 80kn ( 125g 10kn, 250g 20 kn). Da idem na veliko dobio bih možda pola, ako ne i manje. Jedan otkupljivač je u početku nudio 25kn ali tu nema matematike jer berba puno košta, da ga idem dat recimo u Go Green opet moram dat za oko 40-50kn, prve godine nisu uzimali proviziju a sad uzimaju mislim 40% i još plaćaš štand 200kn. Da se razumijemo, mislim da je 50kn na veliko dobra cijena.
Mora ti bit jasno da na veliko prodaješ u pola cijene, možete svi sada prodavat po 100-200kn dok imate malo, a kad ćete imat velike količine će biti druga priča.

Ajde ti svoj Haskap otpremi u Japan, kad odbiješ put i marže vidjet ćeš što ćeš dobit. Uz to ćeš ga morat kalibrirat, zamrznut u šok hladnjači ( sad se ne mogu sjetit jel se tako zove kad smrzavaš namirnice u roku pola sata), čuvat u običnoj hladnjači. Uz to u Japanu je 50e kao kod nas 8-10e.
 

plavaboba

Novi član
Tu od
9 Ožu 2017
Poruka
9
Nemate haskap, nego borovnicu. Haskap na tržištu ima višu vrijednost nego američka borovnica. Ne govorim za sebe jer je meni stalo prodati haskap po 50€ kg kao što prodaju Japanci, već mi je stalo da se uzgajivači ohrabre i postave se na tržištu jer dobivaju smiješne ponude od nekih dilera koji bi samo preprodali i pobrali vrhnje i ukrali trud onih koji se bave pravim poslom.

Ta igra s figom u džepu mi se ne sviđa jer ih se pritišće i obezvrijeđuje u početku, ja sam ovdje da pišem u interesu proizvođača haskapa da se malo informiraju i da shvate da haskap ima cijenu na svjetskom tržištu i to jako dobru cijenu i bolju od američke borovnice i to dva, tri puta.

Što se tiče mene, dobro znam što ću sa svojim haskapom već mi je stalo da oni koji proizvode plod postignu dobru cijenu jer tako će i moji proizvodi imati višu vrijednost. Ukoliko radite protivno interesu proizvođača haskapa koji još nemaju dovoljne količine za izvoz niti je postignuta neka okvirna veleprodajna cijena bolje da ne pišete na štetu proizvođača jer time ne pomažete nego pametujete i ne prihvaćate da haskap vrijedi više na tržištu nego borovnica.

LP
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nemam borovnicu!!! Ti kao da padaš sa kruške sa svakim postom.
Vjeruj mi da bi mi bilo jako drago da prodajete haskap za 1000kn/kg, ali ne budete, ne budete niti za 50e na malo. Želim te spustiti na zemlju i ujedno ti pomoći da se ne zaletiš. Kontaktiraj otkupljivače na veliko i pitaj za uvjete otkupa ( količine, rokovi, kalibracija, cijena). Imam eko uzgoj bobičastog voća i znam što pričam i sve što kažem kažem dobronamjerno. Na nikoga ne gledam kao na konkurenciju, niti na one sa istom kulturom kao ja, jer smo premali i nismo si konkurencija. Vidjet ćeš da će realnost otkupa na veliko biti negdje oko cijene onog čovjeka što traži kooperante i nudi otkup, tu se možda može izbacit jedna karika u lancu i za toliko povećat cijena ali ne puno.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Nema se potrebe prepirati. Za svaku robu ima kupca. Istina, ne treba je davati u bescjenje i omalovazavati svoj rad. Okviri cijena postoje, samo cijenu treba prilagoditi regiji. :)
 

plavaboba

Novi član
Tu od
9 Ožu 2017
Poruka
9
Samo sam realan i odgovaram na trollanje. Haskap je vrijedno voće i ima svoju cijenu. Pišem u interesu proizvođača i svom interesu. LP
 

hampy

Novi član
Tu od
19 Tra 2015
Poruka
16
Dajte ljudi uozbiljite se i pogledajte malo oko sebe gdje živite. Možete nabiti cijenu od 150-200kn za kg ali tko će vam to kupiti. Ljudi nemaju za režije i da sad izdvoje tolike novce za neke bobice. Pogledajte što se desilo sa aronijom. Kolika je cijena bila prije 5god a kolika je sada kada su mnogi nasadi došli u puni rod. Ja haskap volim uspoređivati sa američkom borovnicom, tj njihovu cijenu. Borovnica se na veliko prodaje za oko 35kn, a na malo je oko 50-60kn, mada ima mnogo ljudi koji traže i više ali uzgoj je daleko kompliciraniji i teži od uzgoja haskapa a već i postoji tržište te je cijena stabilna već dugi niz godina. Probao sam uzgojiti i jedno i drugo i uvjerio se da haskap nije zahtjevna biljka te naj veći problem predstavlja berba. Tako da mislim da je realna cijena od 50-60kn sa kojom će se ići prodaja a i ostati će dobar dio toga u džepu.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Cijena aronije je pala upravo zbog takvih kao ti :) u startu stave nisku cijenu i onda za par godina placu kako je niska cijena a prinos se povecava drasticno sto kod haskapa nije. Usporedjivati haskap i am.borovnicu pa i u cijeni je bezveze. Razlikuju se u svemu pa ce se razlikovati i u cijeni. A ljudi su sami krivi za otezano uzgajanje am. borovnice jer sami forsiraju uzgoj na zemljistu koje nije pogodno za uzgoj pa umjetno prilagodjuju zemljiste i nabijaju si troskove.
Isto je sa svakom robom. Imas jeftinu i skupu. Ili ces pojesti kilu jeftinoga ili pola kile kvalitetnijeg. Tako da opet kazem svaka roba ima kupca a svaki proizvodjac ce sam definirati prodajnu cijenu.
 

plavaboba

Novi član
Tu od
9 Ožu 2017
Poruka
9
Podržavam sugarraya, o tome i ja pričam. Haskap ima dobru cijenu na internacionalnom tržištu i sam određivati cijenu "otprilike" nije nikakva ekonomija ni matematika nego pogađanje u prazno i propast. Ako Japan trži kilu za 50€ , Rusija za 25€, Ukrajina za 30€ kilu, zašto bi hrvatski haskap trebao biti tržen po 7€? Nema logike. Logika je da hrvatski haskap treba biti u rangu s najboljim haskapom po dobroj cijeni (ne za hrvatsko tržište ako se izvozi) nego da se cijena prilagodi svjetskim cijenama ako se izvozi u svijet. Ne kažem da kilogram treba biti napuhana ekstremna cijena, već cijena prilagođena globalnom tržištu - da se uzgoj isplati jer s vremenom će cijena s obzirom na potražnju i ponudu ili rasti ili padati. Cijena haskapa po kg ako tržište zavoli haskap može ujedno odletiti u nebo, a može i biti kao i s aronijom - da se počne masovno proizvoditi i da cijena padne kao s aronijom. Ali većina ljudi ne voli okus aronije, ali haskap i proizvode od haskapa bi mogli zavoljeti. I ako će ponuda biti mala kao što je, a potražnja visoka cijena može biti puno viša. To je otprilike osnovna ekonomija, a sad ako netko zna više rado bih znao više.
 

Staki

Novi član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
8
Gospodo draga...ovaj je forum je i da se dogovaramo...svi zajedno glave skupa i ne spuštat cijene nego pogledat cijene u svijetu i za Hrvatsku postavit realne cijene....na veliko ispod 60 kn ne!!!!!
Ako su zaista u svijetu takve cijene,ali tada je i držat tako godinama....
 

Najnoviji postovi

Na vrh