• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kompost

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
172
Posto su kisni dani imamo o cemu razmisljati, meni u glavi se vrti misljenje o kompostanama kojih u posljednjih godina zbog biorwzgradivog otpada koji se mora zbrinuti u kucanstvima,svako drugo komunalno poduzece ima kompostanu. Neka komunalna poduzeca prodaju kompost,ali prije ili kasnije budu imale velike kolicine tog komposta kojeg se budu morale rijesiti za jeftino. Pa me zanima jel tko mislil o gnojidbi sa 30-50 tona komposta?
Moja iskustva s kompostom su da smo dovezli na vrt prije koju gosinu oko 3 cm po cijeloj povrsini i da je vrt rasel kao lud
Dio di je bio samo kompost na debljini 20 cm raslo je samo blitva,ostalo sve je raslo jako slabo.ali etononaj dio di smo izmjesali sa zemljom 3 cm je sve raslo ko ludo. Trenutna cijena je oko 5eura tona kod lokalnjh kompoatana
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,095
30 eura tona kod nas.

Ali nije loše. Gnojio ja u voćnjaku ali 2 - 3 tone oko voćaka
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
172
Budes i dalje gnojio?
Mislis li da je bolje na proljece ili bolje na jesen gnojiti?
Eto ja sam u cijeloj toj prici par dana pa sam i dosta toga odgledao na youtube kako rade amerikaci 😆 vale da je do 50 000 litara na hektar moguce pokriti zemlju kompostom, znaci da se ne mjesa sa zemljom nego samo povrsinski. A ako mjesas sa zemljom.komposta nikad dosta 😀 moje misljenje je da treba isprobat razlicite kombinacije pa vidi kaj je bolja opcija
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,095
Pa trenutno mi je problem transport. 60 km od mene.

Tako da dok ne riješim transport budem ovako na malo gnojio.

Ali nastavit ću. I mislim da je bolje na jesen gnojiti s njim..
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
172
Oh to je poprilicna kilometraza,moje misljenje je da se isplati ako sj sve sam radis
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,095
Ma da je bliže bili bi mi krugovi u po obodu krošnje već pod 20 cm komposta...

Kompost je zakon. Samo što me ubija ta udaljenost + sve ručni rad.

Čak u kompostani u 90% slučajeva ne bude utovarivač pa ga moram sam lopatati 😂
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
172
Jos i to rucno 🤣🤣 svaka ti cast🤣
Ja imam eksperiment na nekoliko parcela,sa malo komposta,bez komosta sa preporucenom kolicinom,i sa duplom kolicinom,na sve bude isao kukuruz pa budem videl kaj bude 😁
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Piše se o stavljanju komposta bez zaoravanja istog. Nekaj slično prakticiram oko voćki, ne gotov kompost nego travu koju pokosim. Rezultati su vidljivi, ali naravno tek za nekoliko godina dok se razgradi. Zemlja na tom mjestu postane plodnija. Kak znam? Počnu rasti koprive, a još nisam videl koprive na lošoj zemlji.

Kompost na oranice? Kod mene samo pod plug i tak bu ostalo jer sigurno ne bum ulagal u strojeve i alate za reduciranu obradu ili no till. Ne zbog toga jer smatram da to nije dobro, nego zbog mojih godina.

Zorane, samo hrabro naprijed!
 

Najnoviji postovi

Na vrh