• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Re: KARDAN SA JEDNOSMJERNOM SPOJKOM

21yes kaže:
Čemu služi ta jednosmjerna spojka, jel to spojka da propušta pod opterečenjem ako negdje zapne priključak ili ako se isključi kardan a priključak se i dalje vrti da ne vrti kardan? To mislim da imaju reduktori na sebi ugrađeno.
NEKI imaju (Gramip u malčeru), a mnogi nemaju (niti jedan silo kombajn nema).
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: KARDAN SA JEDNOSMJERNOM SPOJKOM

Koja je razlika između jedno i dvostupanjskog kvačila? Prvi ima kardan samo preko mjenjača?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Re: KARDAN SA JEDNOSMJERNOM SPOJKOM

21yes kaže:
Koja je razlika između jedno i dvostupanjskog kvačila? Prvi ima kardan samo preko mjenjača?
Jednostepeni kuplung ti ima freza. Kad ga odvojiš, istovremeno stanu i kardan (brzina 540rpm, a ne preko brzina) i pogon kotača. Puknuti ti je dobro objanil razliku.
Dvostepeni kuplung najprije odvaja pogon kotača a kasnije tek pogon kardana od motora.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,079
Re: KARDAN SA JEDNOSMJERNOM SPOJKOM

ZJ kaže:
21yes kaže:
Koja je razlika između jedno i dvostupanjskog kvačila? Prvi ima kardan samo preko mjenjača?
Jednostepeni kuplung ti ima freza. Kad ga odvojiš, istovremeno stanu i kardan (brzina 540rpm, a ne preko brzina) i pogon kotača. Puknuti ti je dobro objanil razliku.
Dvostepeni kuplung najprije odvaja pogon kotača a kasnije tek pogon kardana od motora.
misliš motokultivator :roll:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Kako je najbolje izravnati cijev kardana od malčera?? Mislim da je najbolje na tokarskom stroju, možda ima i nekih jednostavnijih rješenja...:scratch
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Koliko je kriva, kakva je cijev, kog oblika?
Ako je stara puno kriva ili usukana onda mislim da je najbolje potražiti ako ima i staviti novu cijev. Ako nema nova za uzeti, onda pokušati ovu staru ispraviti.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Dao dam danas tokaru, međutim on je rekao da ne može je uloviti u tokarski. Kardan je star godinu dana, radio oko 50 sati, cijev je trokutastog oblika i iskrivljen je u sredini oko 5 mm tako da rotacijom ispadne oko 1 cm, nije se udubila, već iskrivila ko luk. Dužina cjelokupnog kardana je oko 2,5m.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Potraži u trgovinama, trebalo bi da ima za uzeti takva cijev za kardan. Ja sam ovdje viđao u trgovini te trokutaste i četvrtaste cijevi za kardan. Čini mi se da su bile dugačke oko 3 m možda i duže. A mislim da se sijeku na željenu dužinu i tako prodaju.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Potraži u trgovinama, trebalo bi da ima za uzeti takva cijev za kardan. Ja sam ovdje viđao u trgovini te trokutaste i četvrtaste cijevi za kardan. Čini mi se da su bile dugačke oko 3 m možda i duže. A mislim da se sijeku na željenu dužinu i tako prodaju.
Ok, hvala

Lupi ju batom:twisted:
To će biti zadnja opcija :madmana:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
probaj dizalicom od traktora meni uspjelo bar 10 puta i trokutaste i limun jedino zvijezda ne ide . Ponekad rezanje i varenje i ide dalje .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Isto tak kak si ga savinul tak ga i izravnaj, samo ga kontra okreni :D
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Danas bio u trgovini dijelova, i cijena trokutastih cijevi kardana po metru kod nas je od 220 do 330 kn po metru :butthead: a treba kupiti unutarnju i vanjsku cijev...tako da bi meni trebalo oko 2,5m i to je više od 500kn.
Niko mi nije htio izravnati cijev, tako da sam odlučio sam to izvesti, i uspio sam. Pomoglo je veliki škripac na metalnom stolu i pocinčana cijev od 2" duga 4 metara :finga:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Isto tak kak si ga savinul tak ga i izravnaj
Nisam ga ja svinul, već onaj kome sam to posudio i vratio ga je bez da kaže što se desilo, idiot, mamicu mu :butthead:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,106
Danas bio u trgovini dijelova, i cijena trokutastih cijevi kardana po metru kod nas je od 220 do 330 kn po metru :butthead: a treba kupiti unutarnju i vanjsku cijev...tako da bi meni trebalo oko 2,5m i to je više od 500kn.
Niko mi nije htio izravnati cijev, tako da sam odlučio sam to izvesti, i uspio sam. Pomoglo je veliki škripac na metalnom stolu i pocinčana cijev od 2" duga 4 metara :finga:
To se inače na drvenom trčku ravna ;)
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Pa ispalo je savršeno, ulazi jedan u drugi ko mama na tatu, još kad živci prorade, cijev ravna ko puška :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Odlično urađeno a uštedio si i 500 Kuna! :supz: Sad bi bio red da se počastiš :drinkers: zaslužio si!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nisam ga ja svinul, već onaj kome sam to posudio i vratio ga je bez da kaže što se desilo, idiot, mamicu mu :butthead:

Hehe...to onda ide po kratkom postupku, odeš k tom "kolegi" kaj ti ga je savinul, baciš mu ga pod noge i jasno mu bude da mora kupiti nove cijevi i točka!

Imal sam takav slučaj da mi "susjed" vrati kardan, kad ono idem ga ja probati razvuči, a on ni mrdac. Izbijemo ga van, skinemo plastike, a ono on sav svinjen i razbije od lupanja i pokušaja ravnanja, da vidiš da je za 3 dana doneso nove cijevi, promjenil sam si i to je to.

Drago mi je da si ga uspel poravnati, znači da nije bilo tak kritično. Ovim mojim budalama je pak prikolica za gnoj se raskapčila i palo rudo na kardan i spigalo ga svega...koji idioti!


http://www.njuskalo.hr/strojevi-gospodarstvo/kardan-oglas-6535499
Kaj velite na ovaj kardan, mišljenje o cijeni??
S jedne strane je dupli zglob, a s druge kvačilo, interesira me koji je točno naziv ovog kvačila??
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh