• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

Gazda.Joza

Aktivni član
Tu od
1 Velj 2023
Poruka
157
Da nažalost kasnije uveće sam snimao jel sam dorađivao neke stvari na traktoru…Lemeši idu sutra kod Kovača i u ponedeljak izvlačenje gnoja i oranje
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
Ekipa, u pitanju je olt posavac, jednobrazni, 16 cola...siril sam brazdu na osovini...sad moram rucku pomaknuti na 3. zub od naprijed...reze preko 40cm...ali mrvicu mi jos vuce volan...ako stavim na 2.zub onda mi reze preko 45cm...to mi je malo previše jer se bojim da ostane ispod dio koji ne uspije orati...nije mi se dalo jučer po mraku igrati, ali dal sam mozda malo previse rasiril na osovini?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Nije problem 45 cm, daska otkine taj višak od 5cm još će bolje prevrnuti brazdu. Ako ta pozicija bolje odgovara saniranju kose vuče i dobro slaže brazdu može tako ostati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ekipa, u pitanju je olt posavac, jednobrazni, 16 cola...siril sam brazdu na osovini...sad moram rucku pomaknuti na 3. zub od naprijed...reze preko 40cm...ali mrvicu mi jos vuce volan...ako stavim na 2.zub onda mi reze preko 45cm...to mi je malo previše jer se bojim da ostane ispod dio koji ne uspije orati...nije mi se dalo jučer po mraku igrati, ali dal sam mozda malo previse rasiril na osovini?
Širina zahvata se štela tako da pomičeš plug na osovini...na ručki da ne mota volan...i tako par puta dok ne dobiješ "idealno"..
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
jasno mi je da se na ručki štela da ne mota volan..ali samim tim štelaš zapravo i zahvat jer slažeš da plug ide ravno...na početku mi je išel plug koso i samim tim mi smanjil brazdu na 30 cm...
dns bum popodne oral pa bum bolje videl..možda bum ga malo smanjil na osovini kaj bum imal lufta poravnati ga s ručkom...
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,681
Ekipa, u pitanju je olt posavac, jednobrazni, 16 cola...siril sam brazdu na osovini...sad moram rucku pomaknuti na 3. zub od naprijed...reze preko 40cm...ali mrvicu mi jos vuce volan...ako stavim na 2.zub onda mi reze preko 45cm...to mi je malo previše jer se bojim da ostane ispod dio koji ne uspije orati...nije mi se dalo jučer po mraku igrati, ali dal sam mozda malo previse rasiril na osovini?
Na 3.zubu ti reže 40, a ne preko....nisi uračunal odmak crtala od početka lemeša, a na slikama vidim da imaš tih par cm.
A i kak veli @Miladin, to daska otrgne sve
 

Andro Begović

Novi član
Tu od
14 Ožu 2023
Poruka
6
Pozdrav
Trebam pomoć ako netko zna ...
Imam Leopard plug 12 coll ( ima samo jednu rupu za top ling ) i JD traktor 5067. Ako je plug naštiman za oranje, zadnja brazda mi se skoro vuče po zemlji ( kada je dignut ).
Ne znam, dali bi dobio nešto skraćivanjem ili produživanjem gornje cijevi ( slika )
Kako riješiti problem ?
Hvala
 

Andro Begović

Novi član
Tu od
14 Ožu 2023
Poruka
6
Nemam sliku sa traktorom. Znači zadnja brazda "visi" prema dole !!! Ore odlično, kad ga izvadim iz zemlje, brazda se faktički vuče po zemlji ....
 

Prilozi

  • str 2.jpg
    str 2.jpg
    63.7 KB · Pregleda: 49
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Nebuš nikaj dobil s tim.
Produži ušice na plugu gdje ide gornji bolcn za 2x50mm, pa onda zakvači treću točku više za rupu ili dvije.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
toplink mora biti višlje na plugu ili niže na traktoru..to je za situaciju ako je sad vodoravno..a ja ne vidim kako je sad
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Nebuš nikaj dobil s tim.
Produži ušice na plugu gdje ide gornji bolcn za 2x50mm, pa onda zakvači treću točku više za rupu ili dvije.
Ovo je rješenje tvojeg problema, koje sam napravil na našem (tadašnjem) plugu:
 

Andro Begović

Novi član
Tu od
14 Ožu 2023
Poruka
6
Nebuš nikaj dobil s tim.
Produži ušice na plugu gdje ide gornji bolcn za 2x50mm, pa onda zakvači treću točku više za rupu ili dvije.
Da, ali će mi se još produžiti top ling, pa će dizati još niže ( dozlovce će se vući zadnja brazda po zemlji ).
Ne znam, nisam više pametan ... plug odlično radi.
 

Prilozi

  • IMG-5487.jpg
    IMG-5487.jpg
    86.9 KB · Pregleda: 40

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Neće, bez brige, jer dok digneš plug treća točka ide prema okomici, a u brazdi stoji ravno ili blago nagnuta prema traktoru,pa na trava biti dulja.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da nisu poluge postavljene na "nisko.."..daj izmjer na traktoru donji min položaj i max . dignumo na centru donjeg kopčanja?
Drugo da li kad dižeš plug ide paralerno za zemljom ili ne ..snimi film na betonu..na ravnom?
 

Najnoviji postovi

Na vrh