• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JCB 3D Mk. II

Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Pozdravljeni vsi skupaj.

Evo nabavih kombinirkicu za svoje potrebe, budem je malo ovdje opisao i podijelio neke radove na njoj/s njom.

Dakle radi se o JCB 3D Mk. II modelu iz 1974. godine, 5300rs, Leylans 4/98 NT motor, 44kW, ali je ugrađena turbina, tako da ne znam koliko točno snage ima, ali danas se pokazalo da motorić ima života i snage podosta.

Stojala je više od pola godine, prvo paljenje cca. 7 sekundi verglanja, dalje motor pali na zub, hidraulika šljaka, ali zbog puknuća crijeva na kranu, je dio iscurio pa se u određenim položajima čuje da pumpa cvili i gubi pritisak.

Kod bivšeg vlasnika je bila 3 godine, uvoz iz Austrije, od tada napravila cca. 20rs zabijanjem ograde oko ljeske, kopanje kanalića z aribnjak i nešto panjeva.
U tom periodu nije puno ulagano, tako da sutra idu komplet svi filteri i nova ulja, motora, hidraulike, mjenjača i volana jer zuji i ide teže kada se mota.

Danas po dolasku prošla prve korake i ispit pod mojom komandom, inače nikada prije nisam radio s kombinirkom, vadio sam panj oraha starog cca. 35 godina, nedano posjećenog. Za to mi je trebalo cca. sat vremena i još pola sata za sanaciju mjesta zločina.

Ja i više nego zadovoljan učinkom, nakon cca. 15 minuta sam ovladao komandama bez da se bunim u odabiru istih, inače su 'X' komande u pitanju.

Lufta previše nema, poprilici točna, nigdje ne flisuje, sve suho za sada. Sva struja radi, ima mogućnost kopčanja krokodilke naprijed, hidro kočenje krana, nema prednju vuču. Uz nju 3 korpe, uska za temelje, obična za kopanje i planirka.

Kupljena uglavnom za rupenje objekata po dvorištu jer mi treba mjesta, a plaćati drugome i da mi radi na rate mi se baš i ne da, a i koštat će me skoro kao i kombinirka, ovako biram, kad što i kako hoću, plus imam oko 1.5ha površine pod panjevima za vađenje nakon što je prošao malčer na bageru, tako da će se isplatiti.

Sutra bubnem još slika. Za sada samo ova.

IMG_20221221_135741.jpg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
uuuu....a jel ima tko stariju od te tvoje?...ako nema, zovi tvornicu i nudi im oldtimera...kad sve napraviš... 🤭
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nezz dali ih ima u RH, ali vani ih ima more, samo što je njihovo stanje raspadno... Tipa ovako:

s-l400.jpg

Kolega koji je išao samnom probati, veli da mu je hidraulika jača nego na njihovom CATu u firmi, a stroj vrijedi te pare po meni jer je stvarno očuvan, možda malo zapušten u vidu održavanja, ali to je nebitno jer nije puno radio. Ali meni osobno vrijedi jer znam zašto sam ga kupio.

Prodaja dolazi u obzir, ali samo da se kupi druga kombinirka, po mogućnosti mlađa, jer konstantno treba za nešto. Ove godine sam dao dosta para na usluge kombinirkom pa znam zašto govorim.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
a i sam svake godine imam nekaj za grepst, ali sinko nema volje za time, pa se nisam odlučil na investiciju...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Sve jasno, i ja sam čuo da su neki imali komentare da ulažem da bih ulagao, i da mi to ne treba, ali već je jedan takav zvao da ima nekog šuta u dvorištu. 🤭😂

Kako je jedan bivši forumaš rekao kada smo pričali za viličar, dok ga nemaš nisi ni svjestan za što sve posluži kada ga imaš, i bui je u pravu 100%, tako i ovo.

Ali slažem se, ako bi bila propala investicija kao i svaka ona koja se kupi, a stoji... U potpunosti te razumijem.

EDIT: ovo je bio jučerašnji ispit.

IMG_20221222_090649.jpg
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Danas malo vađenje panjeva, kombinirkica radi, samo da tako i ostane hahaha

IMG_20230102_140827.jpg
IMG_20230102_140919.jpg
IMG_20230102_140951.jpg

Jedino da sam bio pametan pa u malčiranju rekao da mi ostavi cca 10cm iznad sve panjeve da vidim, ovako se moram malo zezat pa ići redom, ali ok, ima i starih oanjeva pto je netko sijekao pa da i to odradim odmah.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Vidi se da si nestrpljiv i marljiv.
Lijepo je da si odmah uhvatio vještinu rukovanja s novo nabavljenim strojem, koji ti trenutno nije igračka nego se vidi da je odmah postao ljubimac.
Sretno s njim; što manje zastoja, a što više uspješno odrađenih poslova.
Uživaj 🥂
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Hvala.

Inače nisam od onih što kupe nešto za u vitrinu, ili koristim ili se riješavam prvom prilikom.

Za kombinirku ima posla i to oho ho, tako da će biti u službi još dugo, ili tek toliko dok ne dođe mlađa zamijena. A i tada ako na ovoj napravim sve što planiram, sigurno će ostati kao relikvija i povremeno prodefilirati kroz selo.

Što se tiče rukovanja, daleko je to od bilo koga s iskustvom, ali nitko nije rođen da sve zna, tako da će a vremenom biti bolje.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Danas skinuo hidroblok prednje kašike jer kašika stalno pada, cca. 10ak cm u minuti, i tako neki dan idem doma nakon panjeva, i povučem ručicu da nagnem na sebe kašiku, kad ono ide sporo i sada pada puno brže.

Nekako mi je prebrzo došlo do promjene da bi cilindri bili krivci. Htio sam prebrikati cijevi iz prvog u drugi blok da vidim dali je stvarno blok ili cilindri, ali za taj zahvat su mi cijevi prekratke, odnosno pod krivim kutem, a da otpustim tu koja mi treba sam morao skinuti sve ostale, tako da sam onda odlučio komplet blok skinuti dolje i pregledati stanje.

IMG_20230106_150356.jpg

Još jučer sam izvadio osovinu srednjeg bloka da vidim da ona nije pojedena ili da nije koji o-ring propišao, ali djeluje dobro, nema oscilacija u debljini, o-rinzi su mekani, tako da je vjerojatno netko već mijenjao i svi hidroventili izgledaju dobro na bloku od kašike, jedino sam u jednom našao komadić plastike, doduše ne u njemu, nego na jednoj od 4 rupe, odkale bi mogao biti ne znam, ali ne vjerujem da je on mogao biti uzrok da kašika pada.

Za sada, smatram krivcem jedan od o-ringova između svakog bloka jer su dosta tvrdi, i kada dižem utovarivač kašika ubrza s padanjem, tako da ili pušta između blokova ili je jedan od hidroventila očito loš ili nije dobro nasjeo.

IMG_20230106_153711.jpg

Sutra idem do hidrauličara po sve nove o-ringe, sastavim i isprobam, ako i dalje pada, probat ću prebrikat nekako na drugi blok, ako i dalje pada, odnijet ću komplet blok kod hidrauličara na ispitivanje i rastaviti cilindre kašike pa odmah i zamijeniti "semeringe" na njima jer me svakako nervira to padanje kašike. 😑

Jedan me malo "bocnio" da kako to da mi pada kašika, reko, druže kad i ti budeš imao 48 godina pitanje koliko će i tebi "kašika" stojati. 😂😂 Tu je bio kraj priče hahaha
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Imam manual, pa se budem referirao na to ako misliš na ovo?

IMG_20230104_123554.jpg

Ima za svaki blok posbrno sve šta ide u njega.

U ovome 'D' sam našao komadić plastike.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Možda samo pretače cilindar / cilindri, s jedne strane klipa na drugu.
Možda ipak nije odmah kriv razvodnik hidraulike.
I ne kužim koje bi semeringe zamijenio na cilindrima za kašiku, pretpostavljam da se radi o manžetama?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Šemu hidraulike?
Ne, moram potražiti, iako mislim da će to biti uzaludan pothvat...

Možda samo pretače cilindar / cilindri, s jedne strane klipa na drugu.
Možda ipak nije odmah kriv razvodnik hidraulike.
I ne kužim koje bi semeringe zamijenio na cilindrima za kašiku, pretpostavljam da se radi o manžetama?
Iskliznuo mi je stručan termin manžeta klipa cilindra, zato je "semering" stavljen pod navodnike.

Sumnja na razvodnik je zbog toga što je u sekundi počeo puštati naglo kašiku dolje, i vrlo sporo dizati, a prethodno je ručica kao malo zapela.

Pokušao sam rasteretiti sistem, skinuti cilindre s kašike i staviti ručicu u oba položaja te vući cilindre i gurati, ne idu nigdje, tako da sam poprilično siguran da je problem u razvodniku/bloku.

A kažem, sutra ga prepakujem i vratim nazad, ako izmjena o-ringa ne pomogne, nekako ću prebrikati kašiku na blok od utovarivača ili ovaj što je slijep (predviđen za krokodilku). Ukoliko brikanje ne pomogne, odnosno kašika i dalje bude padala, onda znam da su manžete loše, ali svakako bih dao i sam razvodnik na ispitivanje kod hidrauličara, jer realno, nisam ja mjerodavan za takve stvari, znam nešto o hidraulici, ali ne kao netko tko to radi oho-ho vremena, plus znati ću u kakvom je stanju i sam razvodnik.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Mislim da neš ništa dokazati na stolu..da sam tamo bilo bi sve jasno u 15 minuta
 

Najnoviji postovi

Na vrh