• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Higijena staje i mužnje krava

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

Uh, super je kod tebe, nego kak rješavaš vimena poslije telenja, jel su jako natečena i tvrda, kak se junice doje, el se daju dojit, dal vršiš pripremu ko i za krave prije teljenja, jel vime ne bukne????????
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

ŠANANA IMT 565 kaže:
Uh, super je kod tebe, nego kak rješavaš vimena poslije telenja, jel su jako natečena i tvrda, kak se junice doje, el se daju dojit, dal vršiš pripremu ko i za krave prije teljenja, jel vime ne bukne????????

e to sam pitanje čekao i čekao, sve to riješi uvod u mliječnost i ishrana u tom uvodu, naime kod mene ranije se počmu krave i junice pripremat za telenje, govorim o vimenu, kod junica je vime velikih dimenzija več koja dva tjedna prije termina telenja, a kod krava par dana prije telenja, i nemam problema sa natečenim vimenima jer se tkivo pripremilo, vime je extra large.
e sad kod krava nema nikad problema jer je to formirano vime, znaju šta je to mužnja, dok junice isto imaju velika vimena, ali se one nekad boje same muzilice , ali to se riješi tako da več prije termina telenja rukom prelaziš lagano po vimenu da se ona navikne da joj nitko neče ništa nažao učiniti, tako da kad dođe mužnja bude mirna.
kod mene se daju sve dojit, i iako su velika vimena pri telenju, nisu natečena.

ishrana tj uvođenje jače hrane dovodi do bolje pripreme same krave i junice za telenje tj priprema vimena i nalijevanje,a i same količine mlijeka
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: higijena staje i mužnje krava

bogec kako to misliš tkivo se pripremilo? da li ti misliš da hranom utječeš na razvoj žlijezdi ili što?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

abrkili kaže:
bogec kako to misliš tkivo se pripremilo? da li ti misliš da hranom utječeš na razvoj žlijezdi ili što?

krava može imati dulje ili krače vrijeme prije telenja vime velikog obujma, ako kravi nalije vime u jednom ili dva dana prije telenja, to vime nije pripremljeno, to je vime tvrdo ko kamen, kad hočeš muzilicu prikopčat letiš i ti i muzilica po štali.
ovako kod jače ishrane u uvodu u mlječnost vime se prije počme pripremat i prije poprimi svoj oblik, a naliti tj stvoriti mlijeko može pred samo telenje, ali to vime nije naotečeno jer se to tkivo nije rastegnulo i poprimilo svoj oblik u jednom danu več kroz malo duži period
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: higijena staje i mužnje krava

ali nije mi jasno kako hranidbom možeš utjecati na razvoj mliječnih žlijezdi i samo vezivno tkivo,zar ne bi tu glavnu ulogu trebali nositi hormoni?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Uh, super je kod tebe, nego kak rješavaš vimena poslije telenja, jel su jako natečena i tvrda, kak se junice doje, el se daju dojit, dal vršiš pripremu ko i za krave prije teljenja, jel vime ne bukne????????

e to sam pitanje čekao i čekao, sve to riješi uvod u mliječnost i ishrana u tom uvodu, naime kod mene ranije se počmu krave i junice pripremat za telenje, govorim o vimenu, kod junica je vime velikih dimenzija več koja dva tjedna prije termina telenja, a kod krava par dana prije telenja, i nemam problema sa natečenim vimenima jer se tkivo pripremilo, vime je extra large.
e sad kod krava nema nikad problema jer je to formirano vime, znaju šta je to mužnja, dok junice isto imaju velika vimena, ali se one nekad boje same muzilice , ali to se riješi tako da več prije termina telenja rukom prelaziš lagano po vimenu da se ona navikne da joj nitko neče ništa nažao učiniti, tako da kad dođe mužnja bude mirna.
kod mene se daju sve dojit, i iako su velika vimena pri telenju, nisu natečena.

ishrana tj uvođenje jače hrane dovodi do bolje pripreme same krave i junice za telenje tj priprema vimena i nalijevanje,a i same količine mlijeka

Ja s kravama nemam u pravilu problema, mad poslije teljenja je vime natečeno, mirne su pa se fino podoje, mažem vime sa ''PERMAMAS'' emulzijom i to fino otpusti, skupo je dost, vjerojatno si čuo za to, al je zakon!
E a sad junice, to ja muku mučim, kak veliš treba malo prije termina početi gladit vime da ona osjetu ruku, radim to da pače puno puta na dan samo da mi bude što mirnija poslije teljenja, al ne pomaže.
Kad se oteli, vime joj je natečeno i neda se dojit, kriva je vjerojatno priprema kak veliš.
Imamo patent na jednom kraju štale uz zid tak da junicu ''zašemperimo'' uz zid i onda ju tek mogu dojit na miru, zato sam te to i piato jer imam muku s junicama poslije teljenja!


Eve prije jedno 3 tjedna sam najebo. Otelila se jedna junica, a neka divlja, kad sam ju prvi puta išao dojit bacila me na pod ko lastavicu, ja idem ponovo, dvojica ju drže u ''šemperu'', al ova me ritne po rukama i sva sreča da su mi sve kosti ostale cijele, rekli doktori na snimanju da nisu nikad vidjeli tako natečene ruke i da imam sreče kaj su mi sve kosti čitave, dva dana nisam mogao šaku stisnut, majka je prala vimena, ma užas, još me je i ta udarila rogom po rebrima da sam 1 sat ležao pod njom na podu u štali i jedva došao k sebi, bilo je gadno več sam si žile htio cvaknut!!!
Al uporan sam ja, nedam se, malo boli, al i to prođe, sad se več fino da dojit i mirna je, samo joj je vime još dost napeto, neče splast do kraja, nadam se da nebude dobila mastitis, ak dobi onda sam tek najebo ponovo ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

abrkili kaže:
ali nije mi jasno kako hranidbom možeš utjecati na razvoj mliječnih žlijezdi i samo vezivno tkivo,zar ne bi tu glavnu ulogu trebali nositi hormoni?

ajd daj kravi sjeno pa da vidimo kakvo če imat vime, samo sjeno daj, vime ko jabuka bude veliko

a daj hranu ko što ja dajem, ima vime ko cisterna

imaju i hormoni i ishrana veze, sve je povezano, krava mora pripremit se za proizvodnju, ona mora stvoriti gdje če bit tih 15, 20, 25 litara, ne može to narast kad tele izađe iz nje, to je prekasno za bilo kakvu ozbiljnu proizvodnju.

pazi što se tiče ove tematike, tu je literatura kolko sam ja vidio dosta onak, ko da su svi prepisivali od jednoga
ali praksa pokazuje da kod mene a i kod večine ljudi koji ulažu u krave, kojih dva tjedna prije termina telenja počinje vime rasti, i poprimati svoj proizvodni oblik.
neka te ne zbuni samo lučenje mlijeka , od rasta tkiva vimena

krava nekad zna imat jako dugo veliko vime, i čekaš i čekaš da se oteli, a onda vidiš da je nalila tj proizvela mlijeko ( tu treba prakse) i onda se za čas oteli, nalit mlijeko može za pol dana,a da je vime pripremala tjednima

pokušavam napisat to sve što jednostavnije
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

Evo kupio sam si danas rolu papira za brisanje vimena prije mužnje!
Obrisan neispravan link.
Dali tko koristi takav, bogec kakav ti koristiš, kak barataš s rolom, jel se smije držati u štali, a da ne navuče MO na sebe, imam 100 pitanja opet?????! :mrgreen:
Obrisan neispravan link.
Jel ima možda nešto kaj bi trebalo znati oko toga, il je samo ono: Peri, briši i doji! :lol:
 
B

brundalo

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

Ja ovcar pa volin ovu temu procitat. srica i bog da su ovce i koze manje od krava inace bi bilo :blackeye
Ja taj problem rjesavan tako sta priplodno janje od pocetka pomalo ucin na ruku. Sta je neko gori reka triba gladit zenske sise pa makar, kravlje ovcje, kozje. Nema - sve su iste svima je drago kad ih se pipa po sisama he he ;) ;)
Nego evo i jedan dogadjaj od prije par godina koji se meni desija.
Putujen ja iz Zd u Silbu trajektom. Litnje, doba upeklo sunce, a imas se sta vozit(5 sati) Pun brod svita. sidin ja na klupi pijuckan ledenu zuju citan novine. Priko puta mene neka purgerica izbacila dekolte (ajme majko dobrih sisa) Poceja ja bezobrazno bas bezobrazno buljit. Vidi ona da ja buljin i sve se okrice da sakrije sise ali ne dize se sa mista. Kad joj je bilo dosta mog buljenja kaze ona meni. "Joj kak ste vi bezobrazni, samo buljite u moje grudi i dekolte". Meni vrag nije da mira i ja ka iz puske ispalin. Gospodjo imate lipi dekolte i jos lipse grudi i bog vas je stvarno nadarija. Vidin ja ona procvala, a ja nadoda ali ja takvih sisa ka vi pogledan i popipan dnevno 300 kom. Ostala paf i onda je naletila na minu. A kaj ste vi ginekolog?............. Ne gospodjo draga ja san van coban - muzem ovce.
Da me je mogla ubit ubila bi me... bolje da ne prican kakva je reakcija bila ljudi koji su bili tu oko nas..... :lol: :lol: :lol:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

brundalo kaže:
Ja ovcar pa volin ovu temu procitat. srica i bog da su ovce i koze manje od krava inace bi bilo :blackeye
Ja taj problem rjesavan tako sta priplodno janje od pocetka pomalo ucin na ruku. Sta je neko gori reka triba gladit zenske sise pa makar, kravlje ovcje, kozje. Nema - sve su iste svima je drago kad ih se pipa po sisama he he ;) ;)
Nego evo i jedan dogadjaj od prije par godina koji se meni desija.
Putujen ja iz Zd u Silbu trajektom. Litnje, doba upeklo sunce, a imas se sta vozit(5 sati) Pun brod svita. sidin ja na klupi pijuckan ledenu zuju citan novine. Priko puta mene neka purgerica izbacila dekolte (ajme majko dobrih sisa) Poceja ja bezobrazno bas bezobrazno buljit. Vidi ona da ja buljin i sve se okrice da sakrije sise ali ne dize se sa mista. Kad joj je bilo dosta mog buljenja kaze ona meni. "Joj kak ste vi bezobrazni, samo buljite u moje grudi i dekolte". Meni vrag nije da mira i ja ka iz puske ispalin. Gospodjo imate lipi dekolte i jos lipse grudi i bog vas je stvarno nadarija. Vidin ja ona procvala, a ja nadoda ali ja takvih sisa ka vi pogledan i popipan dnevno 300 kom. Ostala paf i onda je naletila na minu. A kaj ste vi ginekolog?............. Ne gospodjo draga ja san van coban - muzem ovce.
Da me je mogla ubit ubila bi me... bolje da ne prican kakva je reakcija bila ljudi koji su bili tu oko nas..... :lol: :lol: :lol:


Brundalo, care, ma kralju, svaka ti dala, ovaj svaka ti čast :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , lijepo su ji obradio, poživio nam 300 godina :!: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

ŠANANA IMT 565 kaže:
Evo kupio sam si danas rolu papira za brisanje vimena prije mužnje!
Dali tko koristi takav, bogec kakav ti koristiš, kak barataš s rolom, jel se smije držati u štali, a da ne navuče MO na sebe, imam 100 pitanja opet?????! :mrgreen:
Jel ima možda nešto kaj bi trebalo znati oko toga, il je samo ono: Peri, briši i doji! :lol:

da imam i ja takvi jumbo papir, imam stalak viseći na zidu, tako da samo povučem i otkinem kolko mi treba

opereš vime, obrišeš, izmuzeš prve mlazove i muzeš, ako za koju nisi siguran napraviš mastitis test
 
Č

Čerevec

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

Peri, briši, suši. Bitno je da po ceckima šlataš hahaha...
Dosta perverzija. Tu si rolu smesti v nekakvu kantu z poklopcem, more od praška. Tak ti bu stalno na čistom. Inače dok su meni krave vani pa ih ne treba prati samo ih napjenimo, pjenu obrišemo z paperom od vreče i onda z vlaznom maramicom. Ak se vime pere odnosno moči onda je bolši takov papir kaj imaš. Bolje posuši.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

Ok, rekli ste mi sve kaj me interesiralo, samo mi niste rekli jel držite rolu non stop u štali, kak veliš bogec da imaš viseči, ja sam si ga danas napravil, al neznam dal se smije držati u štali zbog prašine i MO-a??????
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: higijena staje i mužnje krava

E sad imam ja tu jedno pitanje, kemijsko. Bogec će sigurno znati odgovor.
Moja stara, budući da se opekla već dosta puta, kupila somatest. Kad je nešto sumnjivo, ona odmah testira, pa čak i kad nije, redovito skoro.
Prića je slijedeća: ponekad, pogleda sumnjivu kravu prije mužnje, sve ok. Kad je gotova s mužnjom te krave, pogleda opet i pokaže se pozitivnim. Ajde mi ovo objasni, bogec. Uvjeren sam da znaš, a mene živo zanima zašto se to dogaža.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

ŠANANA IMT 565 kaže:
Ok, rekli ste mi sve kaj me interesiralo, samo mi niste rekli jel držite rolu non stop u štali, kak veliš bogec da imaš viseči, ja sam si ga danas napravil, al neznam dal se smije držati u štali zbog prašine i MO-a??????

u štali ga držim,sa prvim listom nos obrišem, a drugi list je več unutarnji tak da nemaš frke da če se zamuljat, prije če ti u vodu opast, pa ga ti osuši ;)
 
B

brundalo

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

cabage kaže:
E sad imam ja tu jedno pitanje, kemijsko. Bogec će sigurno znati odgovor.
Moja stara, budući da se opekla već dosta puta, kupila somatest. Kad je nešto sumnjivo, ona odmah testira, pa čak i kad nije, redovito skoro.
Prića je slijedeća: ponekad, pogleda sumnjivu kravu prije mužnje, sve ok. Kad je gotova s mužnjom te krave, pogleda opet i pokaže se pozitivnim. Ajde mi ovo objasni, bogec. Uvjeren sam da znaš, a mene živo zanima zašto se to dogaža.
necu se misat ali ja mislim da znan razlog.
zadnje kolicine mlika su najmasnije i logicno je da onda ima najveci broj somatskih stanica (ako grisin ispravite me) a drugi razlog bi moga bit latentni mastitis ili suvise nadrazeno vime prilikom muze
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

E, imam slična iskustva, imam doma Westfalijin oriđiđi somatest, prava stvar za imati!
Ja mislim da treba ako se gleda prije mužnje, i ako se dovoljno mlazova ne izvuče, možda ono sirenje koje se nalazi u četvrti vimena ne dospije van i tako soma test ostaje negativan, a kad radim poslije mužnje soma test, jer vidim na gazi ka dcjedim mlijeko da ima sirenja, onda kad izmuzem posljednje mlazove točno mi pokaže koja je četvrtina dobila mastitis!
Mastitis se najprije pojavi, barem kod mene ako krava stegne mlijeko i ostane mlijeka u vimenu, drugi dan odmah dobije mastitis, znalo mi se to događati kod nekih krava, al sad više ne, ostavljam im muzilicu malo duže prikopčanu, te laganim povlačenjem mlijeko sve iscuri van i krava nema mastitis, evo več negdje mjesec i pol niti jedana, ima tu i agrodol neka zasluge, pošto ga i koristim več negdje mjesec i pol, al najbitinije je poznavati svaku kravu i nema mastitisa
 
Č

Čerevec

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

cabage kaže:
E sad imam ja tu jedno pitanje, kemijsko. Bogec će sigurno znati odgovor.
Moja stara, budući da se opekla već dosta puta, kupila somatest. Kad je nešto sumnjivo, ona odmah testira, pa čak i kad nije, redovito skoro.
Prića je slijedeća: ponekad, pogleda sumnjivu kravu prije mužnje, sve ok. Kad je gotova s mužnjom te krave, pogleda opet i pokaže se pozitivnim. Ajde mi ovo objasni, bogec. Uvjeren sam da znaš, a mene živo zanima zašto se to dogaža.
Somatest čiji god bil nije dokaz da krava ima mastitis, nego povečani br.somatskih stanica (koje su jedan od simptoma mastitisa). To ti je ono kaj je brundalo napisal. Prilikom mužnje dolazi do iritacije sisnog kanala pa je moguče da se pri zadnjim mlazevima dospiju u mlijeko somatske stanice. Jasno da da na takvu kravu treba obratiti dodatnu pažnju.
 
B

brundalo

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

Jos jedna stvar na koju triba obratit paznju a to je da se i nakon muze muznim aparatom Obavezno napominjem obavezno svako blago mora zavrsit izmuzat rucno. Nema tog aparata koji ce izvuc sve mliko vani
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

Čerevec kaže:
cabage kaže:
E sad imam ja tu jedno pitanje, kemijsko. Bogec će sigurno znati odgovor.
Moja stara, budući da se opekla već dosta puta, kupila somatest. Kad je nešto sumnjivo, ona odmah testira, pa čak i kad nije, redovito skoro.
Prića je slijedeća: ponekad, pogleda sumnjivu kravu prije mužnje, sve ok. Kad je gotova s mužnjom te krave, pogleda opet i pokaže se pozitivnim. Ajde mi ovo objasni, bogec. Uvjeren sam da znaš, a mene živo zanima zašto se to dogaža.
Somatest čiji god bil nije dokaz da krava ima mastitis, nego povečani br.somatskih stanica (koje su jedan od simptoma mastitisa). To ti je ono kaj je brundalo napisal. Prilikom mužnje dolazi do iritacije sisnog kanala pa je moguče da se pri zadnjim mlazevima dospiju u mlijeko somatske stanice. Jasno da da na takvu kravu treba obratiti dodatnu pažnju.

na kraju mužnje je najjače mlijeko tj onda ide najviše mliječne masti, to može biti razlog kod cjeđenja kroz cjedilo da se gruda, mi radimo mastitis test samo prije mužnje

inače zna se dogodit da u četvrtima ima različito mlijeka, i da u nekim zaostaje mlijeko, pa se može sirit več u vimenu, valja na kraju mužnje ostavit još malo i lagano potezat sise tj dio muzilice koji je na vimenu malo dolje gore kak ide ritam mužnje, to poboljšava izmuzivanje zadnjih mlazeva, a i ko što veli brundalo i ručno još provjerit
 

Najnoviji postovi

Na vrh