• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Čišćenje pijeska iz bunara

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
Prije svega,isprika što je ovo u temi Voćarstvo, jednostavno nisam znao gdje objaviti...
Ovako,prije par godina smo na zemlji izbušili bunar,tj nismo mi nego ekipa koja se time bavi (betonske cijevi fi 80 , 24m dubok,voda tek na 20m dubine,do tada sve suho kao beton). Uglavnom,voda je došla u sloju žutoga pijeska,,,e sada,taj pijesak se nakupio na dnu bunara i "zaplavio" dno tj od 3-4m vode,dolje se nakupilo toliko pijeska da sada ima samo 1,5-2m vode i čim grqbim kantom,voda se odmah zamuti zbog pijeska...Dakle trebao bih taj pijesak nekako izvaditi/iskopati/očistit bez da se netko spušta unutra i sl.
Je li tko radio nešto slično? Kako napraviti nekakav alat ili nešto da se može nekako zagrabiti pijesak a dna i tipa štrikom izvući van,,,,
Hvala ,
🍻
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
tvoj problem je ustvari to što prebrzo ispumpavaš vodu iz bunara, i onda ti nosi pijesak unutra...
u konačnici, ako i očistiš ovaj pijesak, doći će drugi i onda slijedi urušavanje bunara...
oko samog čićenja ti bude moral pomoć netko drugi, moje bušotine su od 4 do 6 metara, pa to mogu s lojtrama čistiti...
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
Nij to problem,ne izvlačim pumpom jer još uvijek nemam struju tamo spojenu nego kantom kada i koliko mi je trebalo za bašću.. Ekipa koja je bušila je rekla da neće biti vode dok ne dođe do pijeska,tak je i bilo... Ali sada sam htio to izvući nekako pa nasuti tucanika dolje da se ne diže pijesak i ne muti vodu. Zadnja opcija mi je zvat tu ekipu koja je bušila da ga pročiste svrdlom ali njih dočekati je nemoguće,,,a i koptat če obzirom da je tolika dubina 😞
Svakako hvala na odgovoru 🍻
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Pravio sam priručnu "grabilicu" ali na maloj dubini-tri metra.Tridesetak cm cijevi većeg promjera ,u "zaronu" okomita ,a pri vađenju okrenuta za 180 stupnjeva i tako malo po malo izbacio sam dio nakupljene zemlje.Jesi li možda razmišljao o "Kaljužnim "pumpama ???
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,095
Upravo sam to mislio napisati. Imam kaljužnu pumpu i s njom nekad cistim mulj iz jezera. Vučem ju lijevo desno po jezeru.bi mogu b ti reći da izbaci poprilično mulja.

Možda posuditi od nekoga pa probati?

Ali treba neka malo jača s obzirom na dubinu
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
Pravio sam priručnu "grabilicu" ali na maloj dubini-tri metra.Tridesetak cm cijevi većeg promjera ,u "zaronu" okomita ,a pri vađenju okrenuta za 180 stupnjeva i tako malo po malo izbacio sam dio nakupljene zemlje.Jesi li možda razmišljao o "Kaljužnim "pumpama ???
Tako nešto sam i mislio samo me patilo kako da pijesak ostane u cijevi 😄
Ova šema s okretanjem je dobra ,,zapravo ako sam dobro shvatio, potrebno bi bilo dva štrika; jedan za spuštanje ( ajmo reći na dnu zakačen) i drugi zakačen s druge strane,s rim kada vučem,cijev se preokrene..?

Upravo sam to mislio napisati. Imam kaljužnu pumpu i s njom nekad cistim mulj iz jezera. Vučem ju lijevo desno po jezeru.bi mogu b ti reći da izbaci poprilično mulja.

Možda posuditi od nekoga pa probati?

Ali treba neka malo jača s obzirom na dubinu
Morat ću potražiti jer ne znam tko bi to imao ovako..možda vatrogasci?
Pa im platim neku manju lovu...
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Tako nešto sam i mislio samo me patilo kako da pijesak ostane u cijevi 😄
Ova šema s okretanjem je dobra ,,zapravo ako sam dobro shvatio, potrebno bi bilo dva štrika; jedan za spuštanje ( ajmo reći na dnu zakačen) i drugi zakačen s druge strane,s rim kada vučem,cijev se preokrene..?


Morat ću potražiti jer ne znam tko bi to imao ovako..možda vatrogasci?
Pa im platim neku manju lovu...
Ako ti ne uspije "kaljužna" javi se pa ti nacrtam ideju za "grabilicu"-dva štrika
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
Pa jel ne postoji ekipa koja čisti takove bunare ručno
Može to odraditi ekipa koja je i bušila ali ih moraš čekati predugo (rade strojem kojim su i bušili ali s nešto manjim svrdlom,tj da svrdlo prođe kroz cijev)... Ručno čisto sumnjam da bi itko htio

Možeš i ovaj sistem probati sa cijevi koja na kraju ima klapnu od gume. Ova je nazubljena jer služi za kopanje a za vadit mulj ne treba zube.

Odlično 👍
Hvala
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,984
Jedino ti ostaje cijev sa donjim vratašcima. Nabijaš ju neko vrijeme i onda izvučeš
:hahah:Fokus je bio brži!(y)

Ima tu još jedan problem. Izmjeri koliko je pijeska i ne izvlači sav pijesak. Moglo bi se dogoditi da donje cijevi nekamo pobjegnu
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
Ima tu još jedan problem. Izmjeri koliko je pijeska i ne izvlači sav pijesak. Moglo bi se dogoditi da donje cijevi nekamo pobjegnu
Iznad razine zemlje viri još skoro jedna cijela cijev,tako da,ako bude malo sjelo,nema veze,zapravo će mi i odgovarati jer ću uzidati stumbol okolo tako da mi to ne igra neku ulogu. Jedino da se ne iskrive pa da se razdvoje neke dolje,ali valjda neće 😅
 

Najnoviji postovi

Na vrh