• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

CIJENA MLIJEKA - prijedlog rješenja problema

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
Nisam mljekar, ali ovo je zanimljvo: Travno silažo smo iz obroka izločili konec leta 2010. To pa je precej zmanjšalo število somatskih celic in ne preseže več 100.000 somatskih celic na mililiter mleka

mislim da je ista stvar i sa siliranim kukuruzom...
znam da sam prije 25 godina išal s bakom u štalu, imal sam svoju čašu i dobil sam dva decilitra svježeg mlijeka onak pjenušavog, direktno iz cice...da si glavu poližeš kaj je to bilo dobro...
...i onda mi je isti vrag puhnul lani u glavu, idem probat to napraviti kod šogija....bljak..nije bilo niti približno onom mlijeku kojeg se sjećam...prazno i vodeno...
ali, prije 25 godina moji baba i deda nisu znali što je to silaža, a danas moj šogor netreba više sijena...pa ti brale zbroji 2 + 2 kak je i slovenka napravila...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
mislim da je ista stvar i sa siliranim kukuruzom...
znam da sam prije 25 godina išal s bakom u štalu, imal sam svoju čašu i dobil sam dva decilitra svježeg mlijeka onak pjenušavog, direktno iz cice...da si glavu poližeš kaj je to bilo dobro...
...i onda mi je isti vrag puhnul lani u glavu, idem probat to napraviti kod šogija....bljak..nije bilo niti približno onom mlijeku kojeg se sjećam...prazno i vodeno...
ali, prije 25 godina moji baba i deda nisu znali što je to silaža, a danas moj šogor netreba više sijena...pa ti brale zbroji 2 + 2 kak je i slovenka napravila...

Zna se da je kvaliteta uglavnom obrnuto proporcionalna količini. Dakle treba naći pravu mjeru. Nažalost, oni koji od toga žive, prisiljeni su ekonomski razmišljati (kapital prije svega) :mur:, iako dugoročno to ne vodi k dobrome.:=:)
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Zna se da je kvaliteta uglavnom obrnuto proporcionalna količini. Dakle treba naći pravu mjeru. Nažalost, oni koji od toga žive, prisiljeni su ekonomski razmišljati (kapital prije svega) :mur:, iako dugoročno to ne vodi k dobrome.:=:)

naravno. kako i u povrtlarstvu recimo sve se svodi na NPK jer su oni dovoljni za rast biljke, ali svak biljka ima i cijelu silu drugih elemenata u sebi kojih u zemlji ima toliko koliko ima i okus onog domaćeg paradajza iz vrta ne gnojenog umjetnim gnojivom je miljama bolji od onog intenzivnog gdje se taj okus mora rasporediti na 10ak paradjaza koji zauzimaju istu površinu. tako i s mlijekom, je daj kravi energiju i proteine i eto ti 40 litara mlijeka, ali dao si joj samo to, a nisi joj dao ono što se nalazi u travi sa prirodnih livada. osobno vidim ekonomsku isplativost u ekstenzivnoj proizvodnji, neki drugi govore da je samo intenzivna proizvodnja isplativa, ja se s time ne slažem, al živi bili pa vidjeli
 

darijomeko

Novi član
Tu od
30 Ožu 2012
Poruka
17
jel ko zna kak se placaju znaci extra klasa mlijeka,pa prva klasa,druga,te treća klasa jel to ni ja više niš ne kužim kome oni mažu oči
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
jel ko zna kak se placaju znaci extra klasa mlijeka,pa prva klasa,druga,te treća klasa jel to ni ja više niš ne kužim kome oni mažu oči

imaš samo 1. i 2. razred, a sad kak koja mljekara i ovisno o predanoj količini
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Kod nas je do ove godine bilo 5 klasa mlijeka: Ekstra i još 4, sad od ove godine su uveli samo dvije: "EU" i "I" klasu. Kako će plaćati neznam, neznam ni koje kriterije mlijeko mora zadovoljiti da bi bilo u "EU" klasi.
Ovdje u RS-u je sad katastrofa što se tiče premija za mlijeko, a sad i ova promjena u klasama... Nismo još zvanično obaviješteni ni o čemu pa se još ništa nezna. Samo čekam obračun za Januar da vidim ima li kakvih promjena.
 

Najnoviji postovi

Na vrh