• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Budućnost proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Smiljan kaže:
45.000:200=225
225x50=11000 > 0


Malo je drugačija računica za 50 krava, najviše što se tiče strojeva(odnos cijene strojeva i proizvodnje), cijene radnika...

Primjer, mužnja, imaš veče izmuzište 2X6 recimo u kojem može biti jedan radnik a isto tako i u mojem 2X4 treba bit jedan radnik.

Vozi li jedan radnik traktor od 100ks ili od 200 cijena rada radnika je ista makar ima duplo veču efikasnost.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Jasno je da si u pravu.
Velicina troska po jedinici proizvoda je manja kod vece proizvodnje, ali pretpostavljam da gazda stale od 50 krava moze i sam raditi u stali te time ustediti trosak zaposlenika, odnosno drzati neto profit po kravi na tih dvjestotinjak kuna mjesecno.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Smiljan kaže:
Jasno je da si u pravu.
Velicina troska po jedinici proizvoda je manja kod vece proizvodnje, ali pretpostavljam da gazda stale od 50 krava moze i sam raditi u stali te time ustediti trosak zaposlenika, odnosno drzati neto profit po kravi na tih dvjestotinjak kuna mjesecno.


Nebi bas reko, tj mogao bi biti sam u štali jedan, onda ima cijeli dan posla, ne zaboravi da je kod holštajna koliko krava toliko junica. Kad je sezona na polju treba biti dvoje ljudi na polju.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Mogao bih se sloziti. Svojedobno sam vidio neke racunice da bi po kravi neto dobit trebala biti oko 3 do 4 tisuce kuna godisnje sto je vise za ogromnih cca 30-50% od ovih 220kn/mjesecno. Ocito je rjesenje mini sirana kojoj 20-50 krava moze biti sasvim solidna sirovinska osnovica. (?)
 

kantar

Novi član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
22
adviser kaže:
kantar kaže:
korisnik2408 kaže:
ako znaš cjenu premiksa ????? za kg + energetski dodatak ??

Schaumann Rindavit ASS-CO (odličan premiks sa kvascima) - 9 kn/kg
Schaumann Tirsana (energetski dodatak) - 11 kn/lit

Krave u početku laktacije dobiju 250g premiksa i 250dcl energetskog dodatka.
NIje to mali trošak ali se isplati 100%! Krave ne uđu u anestriju, servis period je u normalnim granicama (prosjek imamo 95 dana) i perzistencija laktacije je dobra.
Samo dečki bez kvalitetne voluminoze nijedna smjesa, dodatak niti premiks vas ne može spasiti!
Ako vam dođe neki savjetnik i počne trubiti: ako koristite naše ovo i ono imat ćete toliko mlijeka više... a ukoliko ne želi ocjeniti kvalitet vaše voluminze ili kaže kako to nije bitno, znajte da vas mulja i želi samo da vam "uvali" proizvod.
 
M

marinko

Guest
[/quote]Ako vam dođe neki savjetnik i počne trubiti: ako koristite naše ovo i ono imat ćete toliko mlijeka više... a ukoliko ne želi ocjeniti kvalitet vaše voluminze ili kaže kako to nije bitno, znajte da vas mulja i želi samo da vam "uvali" proizvod.[/quote]


Pa posao im je uvaljati proizvod,većina su to ljudi koji o poljoprivredi znaju samo sa papira,i ja bi ih opisao kao dobre glumce,svaka čast pojedincima,i to iz one prve postave Sana,ostatak su tipični komercijalisti sa puno priče al bez nekog iskustva, recimo sreo sam kak ti nutricionistu,koja je rekla gledaj pošto ti imaš ječam,zob,tritikale ja u svom kompjuteru nemam takvu recepturu nego ću ti poslat na mail za koji dan kad izračunam,ha ha koja stručnost.
E, a kad padne proizvodnja,onda je gazda naravno nešto zeznuo, i još nešto;puno njih su inženjeri ratarstva a ne stočarstva,da mi je znati što uopće oni tamo traže,al to može samo kod nas,kao što može da Sano,Schaumann,Milkivit nisu ni približne kvalitete u npr. Njemačkoj,Austriji i kod nas u Hrvatskoj...
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
Smiljan kaže:
Mogao bih se sloziti. Svojedobno sam vidio neke racunice da bi po kravi neto dobit trebala biti oko 3 do 4 tisuce kuna godisnje sto je vise za ogromnih cca 30-50% od ovih 220kn/mjesecno. Ocito je rjesenje mini sirana kojoj 20-50 krava moze biti sasvim solidna sirovinska osnovica. (?)
sve je moguče ako skrešeš troškove i izbalansiraš hranu tako da kvalitetu koji ti polje -travnjak dade uneseš u jasle in pretvoriš u mleko . kad postigneš da ti zarada bude 2-3dcl /lit onda je izplativost tu .
svakako je sirana jedan od mogučih puteva zarade ali budučnost je u KVALITETI i prirodni proizvodnji sa što manje premiksa ili bez njih . :scratch
 
K

korisnik2408

Guest
Vozi li jedan radnik traktor od 100ks ili od 200 cijena rada radnika je ista makar ima duplo veču efikasnost

Tocno, ali cijena traktora nije ista.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
korisnik2408 kaže:
Vozi li jedan radnik traktor od 100ks ili od 200 cijena rada radnika je ista makar ima duplo veču efikasnost

Tocno, ali cijena traktora nije ista.


Da, traktor s istom opremom od 200ks je jeftiniji po konjskoj snazi od traktora od 100ks.
 
B

baota

Guest
Kićo kaže:
Ljudi shvatite da od tih "boljih dana" nema nista! Upropasteno je sve a ono sto nije bit ce. Vlast ne zanima dali ce ljudi imat od cega zivjeti i hoce li proizvoditi ili ne, njima je bitno da uberu pdv od onoga sto se uveze dok to na domacem proizvodu nemogu a zakon trzista je jasan - ko je jeftiniji taj radi. Tako je sa jabukama, mesom, mlijekom... nema sta se ne uvozi. Cuo sam da je ove godine dopustena godisnja kvota za uvoz mlijeka ostvarena jos u 2.mjesecu a koliko je od onda jos uvezeno? Lidli, Kaufland, Getro, Metro i Billa su prodali more mlijeka bosanskog porijekla. U cemu je problem? Imaju li njihovi proizvodjaci racuna prodavat jeftinije od nasih, imaju li jeftiniji repromaterijal ili pametnije politicare? Ne! Nijedno od toga. Imaju covjeka koji im moze progurat robu na nasem trzistu a koji si je to dobro naplatio, naravno netko od nasih nadleznih koji to mora odobrit je za dobru proviziju to i dopustio i tako sustav funkcionira. Tako je u svim granama gospodarstva u lijepoj nasoj, vidite samo sta rade sa silnim poduzecima u kojima je za zivot zaradjivala masa ljudi. Unisteno je sve jer nikog nije briga za poslovanje vec samo za procente. Mislim da u skorijoj buducnosti nema napretka za nasu poljoprivredu pa niti za proizvodjace mlijeka. Nemocni su svud po Europi i nemogu nist, prosvjeduju ali tko ih cuje? Nikog nije briga. Tito je znao reci "snadji se druze" ali su to bila vremena kad se nekako i moglo, kad se nije uvozio ni prasak za ves dok se imao gdje kod nas proizvesti a sta je sad ovo? :evil:

Mala replika kakva Bosna i uvoz iz bosne :lol: pa Bosna nema 10 farmi sto se tice posavine kod nas je trenurno cjena mlijeka sa poticajom oko 3 kune 1 klasa ,Naj bogati dio bosne je posavina po pitanju zemljoradnickih radova ,ali tu se proizvodi 90 posto paprika , rajcica kupus, duhan, mozemo reci povrtlarstvo , te jako je zastupljeno peradarstvo proizvodnja jaja
ali tu su samo 2 veca proizvodjaca , i ostali ljudi sa manjim farmama ,u 12 sela koliko broji moja opcina jako velikih sela jedini mi imamo krave trenutno oko 35 grla sa podmladkom , i u Bosanskom Samcu ima nekoliko proizvodjaca malih i kod tuzle ima ta jedna Dukatova farma ,tako da je u bih proizvodnja mlijeka smijesna a vi pricate o uvozu mlijeka iz bih :scratch sto bi ga uvozili iz bih kada je kod vas drzava srozala cjenu skroz skoro pa djaba mozda uvozite iz drugih zemalja ali u bih se uvozi mlijeko a ne izvozi,i ako uvozi kakva je to racunica kupovati duplo skuplje i u voziti kada ima po 90 lipa u svojoj zemlji , a bilo je mlijeko ovdje kod nas 1.06 maraka pa je opala cjena mislim na cjenu naravno sa poticajom i da je 1 klasa a to vam je oko 3,95 kn skoro .
Prednost u hr je jedina sto ste jako lako mogli doci do mehanizacije a ima te od drzave ako se ne varam na sva ulozena sredstva 50% nazad a kod nas toga nije bilo sada su uveli na investiciska ulaganja 25% povrat i zupanije daju stimulanse i poticaje za mlijeko i ostale grane poljuprivrede ,
Sve je jasno ,kod nas je najveci problem kada dodje vrsaj psenice idr sruse toliko cjenu pa ratari prosvjeduju zadni put prosvjedovali sa uspjehom , ;) daju ljudima milionske kredite za farmu a sa tim ih teraju u grobove radi cjene mlijeka . :twisted:
 
H

Helena

Guest
baota kaže:
Kićo kaže:
Ljudi shvatite da od tih "boljih dana" nema nista! Upropasteno je sve a ono sto nije bit ce. Vlast ne zanima dali ce ljudi imat od cega zivjeti i hoce li proizvoditi ili ne, njima je bitno da uberu pdv od onoga sto se uveze dok to na domacem proizvodu nemogu a zakon trzista je jasan - ko je jeftiniji taj radi. Tako je sa jabukama, mesom, mlijekom... nema sta se ne uvozi. Cuo sam da je ove godine dopustena godisnja kvota za uvoz mlijeka ostvarena jos u 2.mjesecu a koliko je od onda jos uvezeno? Lidli, Kaufland, Getro, Metro i Billa su prodali more mlijeka bosanskog porijekla. U cemu je problem? Imaju li njihovi proizvodjaci racuna prodavat jeftinije od nasih, imaju li jeftiniji repromaterijal ili pametnije politicare? Ne! Nijedno od toga. Imaju covjeka koji im moze progurat robu na nasem trzistu a koji si je to dobro naplatio, naravno netko od nasih nadleznih koji to mora odobrit je za dobru proviziju to i dopustio i tako sustav funkcionira. Tako je u svim granama gospodarstva u lijepoj nasoj, vidite samo sta rade sa silnim poduzecima u kojima je za zivot zaradjivala masa ljudi. Unisteno je sve jer nikog nije briga za poslovanje vec samo za procente. Mislim da u skorijoj buducnosti nema napretka za nasu poljoprivredu pa niti za proizvodjace mlijeka. Nemocni su svud po Europi i nemogu nist, prosvjeduju ali tko ih cuje? Nikog nije briga. Tito je znao reci "snadji se druze" ali su to bila vremena kad se nekako i moglo, kad se nije uvozio ni prasak za ves dok se imao gdje kod nas proizvesti a sta je sad ovo? :evil:

Mala replika kakva Bosna i uvoz iz bosne :lol: pa Bosna nema 10 farmi sto se tice posavine kod nas je trenurno cjena mlijeka sa poticajom oko 3 kune 1 klasa ,Naj bogati dio bosne je posavina po pitanju zemljoradnickih radova ,ali tu se proizvodi 90 posto paprika , rajcica kupus, duhan, mozemo reci povrtlarstvo , te jako je zastupljeno peradarstvo proizvodnja jaja
ali tu su samo 2 veca proizvodjaca , i ostali ljudi sa manjim farmama ,u 12 sela koliko broji moja opcina jako velikih sela jedini mi imamo krave trenutno oko 35 grla sa podmladkom , i u Bosanskom Samcu ima nekoliko proizvodjaca malih i kod tuzle ima ta jedna Dukatova farma ,tako da je u bih proizvodnja mlijeka smijesna a vi pricate o uvozu mlijeka iz bih :scratch sto bi ga uvozili iz bih kada je kod vas drzava srozala cjenu skroz skoro pa djaba mozda uvozite iz drugih zemalja ali u bih se uvozi mlijeko a ne izvozi,i ako uvozi kakva je to racunica kupovati duplo skuplje i u voziti kada ima po 90 lipa u svojoj zemlji , a bilo je mlijeko ovdje kod nas 1.06 maraka pa je opala cjena mislim na cjenu naravno sa poticajom i da je 1 klasa a to vam je oko 3,95 kn skoro .
Prednost u hr je jedina sto ste jako lako mogli doci do mehanizacije a ima te od drzave ako se ne varam na sva ulozena sredstva 50% nazad a kod nas toga nije bilo sada su uveli na investiciska ulaganja 25% povrat i zupanije daju stimulanse i poticaje za mlijeko i ostale grane poljuprivrede ,
Sve je jasno ,kod nas je najveci problem kada dodje vrsaj psenice idr sruse toliko cjenu pa ratari prosvjeduju zadni put prosvjedovali sa uspjehom , ;) daju ljudima milionske kredite za farmu a sa tim ih teraju u grobove radi cjene mlijeka . :twisted:
Živimo u vremenu kad vladaju veliki apsurdi i nelogičnosti ,pa tako kila mljevenog mesa je jeftinije od npr,WC papira , zemljak tako i u bosni ima puno apsurda koji postaju pravila ,jedno Rakitno kod Posušja nema obradive površine veće od mog vrta a farme nikle ,od tova junetine ,svinjske farme mlječne ,mini sirane itd , Livno ima samo jednu tzv, moderniju farmu u privatnom vlasništvu nekih 100tinjak muznih krava i nalazi se na sred livanjskog polja ,a livanjsko polje svega 3% obrađeno ,ma mislim stvarno :twisted:
 
B

baota

Guest
meni je jako poznata bih prosao sam je uzduz i poprijeko bezbroj puta tako da se covjek zacudi kada vidi farmu muznih krava ima po koji tovljac ali ovo da se u hr uvozi mlijeko iz bih vas neko jako obmanjuje jer se u bih proizvodi toliko mlijeka da je to potpuno zanemarivo a dje nekakve kolicine koje bi uzrokovale toliki pad cjena mlijeka u hr zbog koje se uvozi mlijeko iz bih dje je puno skuplje mlijeko ,to je sve stvar vlade i visih organa .
 
K

korisnik2408

Guest
Naravno da se ne uvozi iz Bosne. Uvozi se iz drugih zemalja gdje ga ima viska. Treba se pitati zbog cega su Francuzi kupili "Dukat". Nisu sigurno da bi ojacali proizvodnju mlijeka u Hrvatskoj. Moja je pretpostavka da preko "Dukata" plasiraju mlijeko proizvedeno u svojim zemljama.
 
H

Helena

Guest
korisnik2408 kaže:
Naravno da se ne uvozi iz Bosne. Uvozi se iz drugih zemalja gdje ga ima viska. Treba se pitati zbog cega su Francuzi kupili "Dukat". Nisu sigurno da bi ojacali proizvodnju mlijeka u Hrvatskoj. Moja je pretpostavka da preko "Dukata" plasiraju mlijeko proizvedeno u svojim zemljama.
Ma jasna stvar ,liberalizirano tržište .prate i apsurdi koje sam i pomenuo ,a i države u tranziciji odustaju od socijalnog pristupa prema domaćoj proizvodnji . :twisted:
 
O

Oldtimer

Guest
korisnik2408 kaže:
Naravno da se ne uvozi iz Bosne. Uvozi se iz drugih zemalja gdje ga ima viska. Treba se pitati zbog cega su Francuzi kupili "Dukat". Nisu sigurno da bi ojacali proizvodnju mlijeka u Hrvatskoj. Moja je pretpostavka da preko "Dukata" plasiraju mlijeko proizvedeno u svojim zemljama.

Bavim se proizvodnjom kozjeg mlijeka za "Vindiju" i puno je više plačeno od kravljeg. Imao sam prilike razgovarati sa nekim vozačima koji su vozili za neke mljekare mlijeko iz Bosne, a zapravo su vozili iz Srbije dok su preko Bosne prolazili samo papiri. Neki od njih koji se razumiju u mlijeku vele da su vozili bijelu vodu, a ne mlijeko, tako je loše kvalitete bilo.

Kao što neko reče prije, državi treba lova koju ona dobije od prelevmana i pdv-a od uvoza i naša je proizvodnja koju još mora i poticati ne interesira previše ili ništa.

Na žalost, ali kad ostaneš bez posla, moraš jesti i dalje i raditi dalje.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Meni se čini da oni mlijeko u prahu miješaju s vodom, jednom sam kupio to bosansko mlijeko i nikad više, imalo je baš okus kao mlijeko u prahu.
 
H

Helena

Guest
Gustavo kaže:
Meni se čini da oni mlijeko u prahu miješaju s vodom, jednom sam kupio to bosansko mlijeko i nikad više, imalo je baš okus kao mlijeko u prahu.
Ma nekako mi se sve više i više čini da mi koji proizvodimo mljeko ,ustvari proizvodimo ,ne mljeko, nego KONCENTRAT ,od kojeg mlječna industrija radi to o čemu sad razgovaramo , :evil: .
 
I

ivica

Guest
naravno ,al sad bi trebalo to organizirati puno ozbiljnije da opet neki ne ispadnu budale a drugi pametnjakovici ,a i ne opet da se sazna par dana prije kad je prekasno kak je bil vec slucaj
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Nisam bio u mogućnosti pogledati poljoprivrednu emisiju, jel može netko u kratkim crtama napisati šta je bilo, a da se tiče proizvođača mlijeka, ili još bolje jel postoji negdje poljoprivredna da se može pogledati na internetu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh