• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja prehrambenih prerađevina

Ico24

Član
Tu od
4 Tra 2023
Poruka
35
Pozdrav, imam otvoren OPG, te se bavim uzgojem povrca. Zanima me postupak i sto mi sve treba da bih mogao proizvoditi ajvar, pekmez, te ga prodavati.
Znam da moram upisati dodatnu djelatnost, ali ako neko zna iz prve ruke kako,sto i od kud krenuti. Hvala
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,553
moraš ispuniti minimalne tehničke uvjete za to (MTU), mislim da OPG to može i u kuhinji prijaviti...osobno to nisam nikad imao potrebe radit, proda se ajvar, kuhani paradajz i cikla bez problema, tržnica je čudo... ;)
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Nema MTU-a za to. Minimalni tehnički uvjeti su obavezni za trgovinu i ugostiteljstvo i svode se na raznu papirologiju, npr. prostor mora biti upisan kao poslovni prostor, atest za struju, vodu, plin, no nevažno za ovu temu. Za preradu na OPG-u potrebno je kao što ste naveli upisati dodatnu djelatnost prerade i registrirati objekt u kojem će se prerada raditi. Mislim da je moguće to napraviti on line, ali nisam sigurna, obrasci za registraciju objekta za preradu sirovine neživotinjskog porijekla sigurno su dostupni na netu. Objekt je dovoljno registrirati, ne treba odobrenje niti itko izlazi to provjeravati i kao što Darijus kaže, može se prijaviti i kuhinja. No da ne bi ispalo da se može raditi baš sve i svašta (uglavnom može), objekt koji je registriran za preradu je u nadležnosti sanitarne inspekcije. Koliko znam malim prerađivačima nikad ne izlaze u kontrolu (osim ako dobiju prijavu), a kad bude veća prerada izlaze povremeno. Mislim da ako sami prodajete na kućnom pragu, tržnici i preko interneta ne trebate raditi ni zdravstvene analize. Kad proizvodi idu u prodaju preko trgovine onda treba analiza. Imate li sreće da vam inspekcija bude kao moja - gospođa dođe, pogleda, pregleda papire i ako nešto nije u redu, objasni u detalje što treba napraviti da bi bilo u redu, da rok do kojeg to moramo napraviti i to je to, nema kazni ni ponašanja s visoka, ma milina je raditi s njom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh