• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupnja zemlje bez papira

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,007
Kupio bih 200 m2 koji se drze moje parcele pa da to bude moje.

Na katastru glasi na susjeda i on to obradjuje vec 50 g., a na gruntovnici je na 10tak vlasnika.

Nije neka vrijednost, a vlasnici sa gruntovnice su vecinom pokojni pa treba tuzba i ko zna kaj sto bi kostalo visestruko od vrijednosti tih 200 m2.

Pitanje je da li kad napravim ugovor sa susjedom, ja mogu tu zemlju upisati na sebe barem na katastru ili i dalje ostaje na susjedu, a na gruntovnici na 10+ vlasnika.
Ima li smisla to kupiti skoro badava ili bacam novce jer to nikad nece biti moje bez hrpe ulozenih novaca?
Vrijedi li ista taj kupoprodajni ugovor?
Hvala na odgovoru.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Jel to jedna čestica ili ju treba "odrezati" od neke druge čestice?
Ako je ovo drugo, mislim da to nemreš napraviti.

Ne znam kak se upisuje u katastar, ako nije u gruntovnici.
Na to pitanje bi ti kolega @llmb0611 mogel dati detaljniji odgovor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Ako ti taj komad nekaj znači, tuži pokojne i riješi problem, a sa susjedom se dogovori da ti ju "otpiše".
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
Nazalost parcelacija poljoprivrednog zemljista ispod 1ha ne moze...
Postoje neke mogucnosti kako bi se to dalo rijesiti ali dosta tesko...treba sa katastrom dogovoriti da se rjesavaju imovinsko pravni odnosi i da je sudska komisija ali dosta tesko...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
dogovori se s katastarskim vlasnikom da pokrene ispravni postupak...i za dve godine kad postupak bude gotov, i on upisan u gruntovnu (ili još netko s njime, ali živ) legalno otkupiš sve...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
Sad je malo zastalo sa sudskim komisijama zbog onog strajka ali inace se rjesavalo sve unutar 2-3mjeseca...
treba vidjeti o kojoj se tocno povrsini radi i koliko su velike parcele (tvoja i susjedova). Ako se radi o povrsini koja je manja od 5% povrsine parcele onda se samo napravi evidentiranje mede, tj ucrta se u katastar nova meda izmedu tebe i susjeda a ti susjedu isplatis tu povrsinu...postoji vise nacina na koji se to moze srediti ali treba sve detaljno pogledati pa onda odluciti...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
Aha...ma citao sam onaj prvi post i shvatio sam da se to drzi njegove cestice i mislio da se mora odcjepit od susjeda...
@ROADRUNNER bilo bi dobro da je osoba od koje kupujes upisana u gruntovnici u bilo kojem omjeru...ti se upises na njeno mjesto i imas dokaz vlasnistva...ako je to cestica koja ima gruntovni i katastarski broj i ima jednaku povrsinu u katastru i gruntovnici onda ti treba samo sudska komisija. Ona ti kosta 250-300€...
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,007
Dakle..skoro pa neisplativo...

Pitat cu ga da mi pokloni parcelu ...jbg...ovak nije ni njegova ni moja...
 

Najnoviji postovi

Na vrh